Новини от православния Свят
Съболезнователен адрес на Българския патриарх Даниил по повод кончината на папа Франциск
ДО НЕГОВО ПРЕВЪЗХОДИТЕЛСТВО
ПРЕОСВЕЩЕНИЯ АРХИЕПИСКОП ЛУЧАНО СУРИАНИ,
АПОСТОЛИЧЕСКИ НУНЦИЙ В БЪЛГАРИЯ
Ваше Превъзходителство,
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ГОСПОД!
Приемете нашите най-искрени съболезнования по повод кончината на папа Франциск. Пасхалната Светла седмица, която тази година християните по целия свят честваме по едно и също време, е белязана от една голяма загуба и по човешки скръбно събитие – земната кончина на духовния водач на милиони християни по света. Но ние, християните, гледаме на смъртта винаги в перспективата на вярата във Възкресението Христово като залог за бъдещото Всеобщо възкресение на мъртвите. За нас Възкресението е надежда и очакване, т.е. несъмнена реалност, твърда увереност в обещанието на нашия Спасител. С такава твърда увереност ние изпращаме от този свят душата на папа Франциск. Неслучайно неговата последна автобиографична книга беше озаглавена „Надежда“. Нека с тази надежда, с която той живя живота си, с това живо очакване на Възкресението, което е вече тук, сред нас, в Лицето на Победителя на смъртта – Богочовека Иисус Христос, в молитва да се обърнем към Бога за упокоение на душата на папа Франциск и за прошка на всички негови волни и неволни прегрешения. Бог да го прости!
С любов и надежда във Възкръсналия Спасител,
† ДАНИИЛ
ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ
21.04.2025_18:48 | Източник: Българска патриаршия 20.04.2025 |
Автор: Софийска митрополия
Сънародниците ни в Милано отбелязаха Входа Господен в Йерусалим
С празнична света литургия Българската православна църковна община „Св. Амвросий Медиолански“ в Милано отбеляза празника Вход Господен в Йерусалим. Бoгослужението в храм „Света Мария Възстановителка“ оглави протойерей Васил Василев. Песнопенията бяха изпълнени от настоятеля и дългогодишен псалт при храма Николай Граминов.
Българските православни християни от Милано и околностите изпълниха храма, отправиха своите молитви, изповядаха се и се причастиха със светите Тайни Христови. След богослужението те получиха осветени маслинени и върбови клонки за благословение на техните домове.
В празничния ден отец Васил беше посрещнат и в Българското училище „П. Яворов“ в Милано от неговия директор Гергана Христова, учители, ученици и родители. Свещеникът проведе беседа с присъстващите относно великите празници, които тази година православни и католици отбелязват заедно, в един и същи ден, като припомни великото Христово обществено служение и Голготска саможертва и изтъкна значението им за живота на всеки християнин.
Прот. Васил Василев представи и презентацията „По следите на светците“, посветена на онези православни светци, които свързват исторически България и Италия. Тя е част от съвместен проект „Исторически и духовни мостове: български следи в сърцето на Италия“ на Българската църковна община и Българското училище в Милано, подкрепен от НП „Неразказаните истории на българите“ на МОН за 2024/2025 г.Представените исторически и богословски разкази развълнуваха сънародниците ни и още веднъж показаха ролята на българското училище и българската църква за изграждането и запазването на връзката на децата с техните корени, вяра и идентичност.В очакване на Празника на празниците – Възкресение Христово Българската православна църковна община „Св. Амвросий Медиолански“ ще спази следното часово разписание за предстоящите богослужения:
18 април, Велики петък – Опело Христово – 18:00 ч.
19 април, Велика събота – Възкресение Христово, Пасха – 22:30 ч.
20 април, Неделя – Възкресение Христово, Пасха – 11.00 ч. пасхална вечерна (т. нар. Второ Възкресение).
16.04.2025_12:22 | Източник: Двери на Православието 15.04.2025 |
Автор: Двери на Православието
Празникът Вход Господен в Йерусалим бе тържествено отбелязан в Париж, Франция
На 13 април Православната църква тази година отбелязва един от най-големите християнски празници, който е посветен на тържественото влизането на Господ Иисус Христос в Йерусалим, наричан още Връбница или Цветница.
Вход Господен в Йерусалим е приет за втори храмов празник на Българската православна църковна община „Св. патриарх Евтимий Търновски“ в Париж и на 13 април, по вече установена традиция, нашите сънародници във френската столица го посрещнаха заедно с техния епархийски архиерей – Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний.
Митрополит Антоний оглави светата Златоустова литургия в съслужение с предстоятеля на църковната ни община архимандрит Емилиян (Боцановски) и протойерей Иван Карагеоргиев. В помощ на архиерея бяха и иподяконите към храма – Кирил Халачев, Васил Грамов, Николай Радков, Светлан Савов, Емануел Делом, както и малките помощници, момчетата от църковната общност.
На клира пя певческа формация от енориашите при храма под ръководството на г-жа Юлия Талева.
Много сънародници, дошли от близо и далече, изпълниха българския храм, носещ името на свети Евтимий, патриарх Търновски и споделиха радостта на празника в молитва към Бога и благодарение за всичките Му благодеяния! Да споделят с тях радостта от празника бяха и французи, приятели на българската църковна общност.
След дълги години на изпитания, без собствен храм за богослужения, през април 2006 г. Българската църковна община получава от Католическата архиепископия на Париж храма „Св. четирима Евангелисти“ в 18-ти район на града, който постепенно преустройва в истински православен храм. Първата св. Литургия, отслужена в този храм, е именно на празника Цветница, затова и нашите сънародници го честват с особена радост и признателност.
В края на богослужението Негово Високопреосвещенство се обърна към своите пасоми с думите: „Братя и сестри, с радостния и тържествен зов „Осанна!“ Църквата днес ни приканва, разтворили дверите на своите сърца, да посрещнем Идещия в име Господне Цар Израилев, божествения Син, Който бе въплътен чрез Пречистата Дева Мария и Богородица, проводен по неизчерпаемата и несекваща любов на Бог Отец към нас, човеците“.
Митрополит Антоний каза в своето слово, че празникът на тържественото влизане на Спасителя, Господ Иисус Христос заедно с Неговите ученици в град Йерусалим е кулминацията на обществената земна проповед на въплътилото се Слово Божие. Като припомни евангелския разказ за влизането на Спасителя и Неговите ученици в Йерусалим и как бил посрещнат там като Цар, митрополит Антоний разясни богословския смисъл на събитието и подчерта, че празникът Вход Господен в Йерусалим ни напомня, че Христос стои на прага на домовете на всеки един от нас, на прага на дверите на нашите сърца и от нас зависи дали ще отворим вратата на домовете си и на сърцата си, за да влезе Спасителят и да пребъдва с нас и в нас, за да можем да се поздравим достойно и със славното Христово Възкресение.
„Радостни и честити сме, че можем да бъдем тук, в този прекрасен намолен храм, който е посветен на свети Евтимий, патриарх Търновски – един от великите стълбове народната ни святост“, каза архиереят и изрази задоволството си, че този благолепен храм се радва на добра посещаемост от нашите сънародници в Париж. „Храмът е място на утеха, на радост, място, където можем да намерим протегната ръка и подкрепа в трудностите, но и да споделим удовлетворение от постигнатите успехи“, каза още Негово Високопреосвещенство и отечески изказа своята благодарност на архимандрит Емилиян и протойерей Иван Карагеоргиев, на църковното настоятелство и на всички, които са част от тази църковна община, за това, че продължават неуморно да се грижат не само за храма, а и за всички членове на общността. „Защото Църквата е дом Божий, а нейните членове са семейство и ние, като едно семейство, трябва да понасяме един другиму теготите си и както семейството да си помагаме един на друг да понасяме тежестта на кръста, който носим. Това е вашият духовен дом, където можете да се разтоварите от вашите духовни тегоби и да получите удовлетворение от постигнатите успехи“, завърши митрополит Антоний и като призова към редовно участие в Тайнствата на Църквата и в нейния живот, благопожела: „Честит и благословен празник и нека Божието благословение да бъде над всички вас!“.
На всички християни бяха раздадени за благословение осветени палмови клонки, а на децата и книжки за Възкресение Христово, издадени от сестрите от Клисурския манастир и подаръчета.
След светата Литургия енориашите при българския храм в Париж имаха възможност да беседват с техния обичан архиерей по време на празнична трапеза, организирана от църковната община.
Текст и снимки: Александра Карамихалева
16.04.2025_11:29 | Източник: Българска патриаршия 15.04.2025 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия
Архипастирска визита и богослужения в православната енория „Свето Възкресение“ в град Бостън
С благословението на Негово Високопреосвещенство митрополит Йосиф, епархийски митрополит на Българската източноправославна епархия в САЩ, в дните от 5 до 7 април 2025 г. Негово Преосвещенство Левкийският епископ Климент извърши архипастирска визита на православния храм „Свето Възкресение“ (Holy Resurrection Orthodox Church) в Бостън, щата Масачузетс.
Православната енория „Свето Възкресение“ в Бостън има дългогодишна история и е сред водещите американски енории, приети в състава на Българската източноправославна епархия в САЩ с решение на Светия Синод на Българската православна църква преди 25 години. Енорията разполага със собствен храм и християнско училище, което служи като живо средище на православния живот в региона.
Храмът „Свето Възкресение“ през последните години се радва на забележително оживление и значително увеличаване на младите богомолци. Енорията обединява православни християни от всички възрасти – семейства с деца, студенти, новопокръстени, както и вярващи от български, румънски, гръцки и руски произход.
С голяма радост енориашите на храма посрещнаха своя нов викарен епископ и взеха участие в две архиерейски божествени Литургии – в петата нeделя от Великия пост, когато светата ни Църква почита паметта на света Мария Египетска, както и в понеделник, 7 април, когато по юлианския календар се отбелязва празникът Благовещение.
По време на това духовно тържество Негово Преосвещенство епископ Климент извърши пострижение на 15 нови четци – сред тях множество момчета и младежи. Неделните богослужения бяха озвучени с традиционно полифонично пеене, а вечернята и светата Литургия за Благовещение – с византийски напев, изпълнени от група от новопостриганите певци.
Силно впечатление направи участието на християнското училище „Св. Герман Аляски“, неразделна част от енорийския живот. Основано с цел да осигури образование, изцяло съобразено с православния дух и ценности, училището предлага християнско обучение, съчетаващо високи академични стандарти с формирането на духовен и нравствен характер у децата. Учители, ученици и възпитаници на училището взеха дейно участие в богослуженията, а някои от тях бяха сред новопостриганите четци. В момента училището обучава деца от начална до прогимназиална възраст и играе важна роля в духовния живот не само на енорията, но и на цялата бостънска православна общност.
Духовното ръководство на енорията се осъществява от екип от свещенослужители с различен етнически произход, което свидетелства за вселенския характер на общността: протойерей Патрик (от американско-еврейски произход), свещеник Теодор (от румънски произход), дякон Андрей (от руски произход) и дякон Аарон (американец). Председател на настоятелския комитет е г-н Ангел Вълчинов, българин, който активно съдейства за организацията и развитието на енорийския живот.
Негово Преосвещенство епископ Климент остана дълбоко впечатлен от топлото посрещане, молитвената атмосфера, богослужебното пение и живата вяра на тази „млада“, но духовно утвърдена общност. Той изрази радостта си от предстоящото Епархийско събрание, което енорията ще има честта да приеме през месец юли 2025 г.
10.04.2025_08:26 | Източник: Българска патриаршия 09.04.2025 |
Автор: Митрополия на САЩ, Канада и Австралия
Предвъзкресна радост в хамбургската енория „Св. св. Кирил и Методий“ – aрхиерейско посещение на митрополит Антоний
В навечерието на петата нeделя на Великия пост, посветена на св. Мария Египетска, а тази година и на успението на св. Методий Славянобългарски, Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний посети Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в град Хамбург по покана на отец Яков Щурм и на църковното настоятелство.
Дядо владика бе придружен от ставрофорен иконом Юлиан Ангелов – духовен надзорник, епархийски съветник на Западно- и Средноевропейска епархия и основател на църковната община в град Хамбург, както и от епархийския съветник Христо Беров. Към празничните богослужения се присъедини и протойерей Иоанн Сухоняк от Украинската православна църква към митрополит Онуфрий.
Специално за митрополитското посещение, по покана на отец Яков Щурм и църковното настоятелство, от Румъния пристигна псалтът Раду Габриел – дългогодишен учител по източноцърковно пеене. Изпълнените проникновени песнопения на хористите от енорията и на мъжкия любителски хор „Пса̀ло“ предразположиха още повече участниците във вечернята да отворят сърцата си към Бога и да се молят всички заедно „с една уста, с едно сърце, в хармония с една мисъл“, както каза митрополит Антоний.
Официални гости по време на архиерейското посещение бяха монсеньор Вилм Зандерс – дългогодишен председател на приятелския кръг между католици и православни „Филоксения“, както и представители на различни български организации в Хамбург и Северна Германия.
По време на вечернята в съботния ден бе отслужено последование на акатиста на Иверската Света Богородица, тъй като копие на чудотворната икона, чийто оригинал се намира на Света Гора, бе специално подарено на енорията ни от епархийската църква в Берлин „Св. цар Борис Покръстител“, за да остане в храма за вечни времена. „Чудни са Господните дела, а и волята Божия, когато Св. Богородица реши да посети своите верни чеда“. С тези думи Негово Високопреосвещенство изрази радостта си от това, че Иверската Божия Майка ще закриля завинаги както онези, които прекрачват прага на храма в Хамбург, така и всички енориаши на Западно- и Средноевропейска епархия. А такава закрила ни е нужна „защото живеем в трудни времена, когато човешки съдби и животи са поставени на кръстопът, когато се разделят деца от родителите си, когато се водят войни в Близкия Изток и Украйна и ежедневни битки в душите ни между доброто и злото, опитвайки се да ни отдалечат от най-близкия ни – любящия ни Христос“, продължи в проповедта си владиката.
Безценният подарък от берлинската църква за хамбургската енория бе осъществен по идея и организация на епархийския съветник Христо Беров, както и енориаша от берлинската енория Слави Елчинов, които са имали възможността да се поклонят лично на оригиналната икона в Градината на Божията Майка – Света Гора. Христо Беров разказа и за пътя на този благодатен дар от Атон до Хамбург и как се е родила идеята копие на Иверската Света Богородица да бъде подарено именно на общината „Св. св. Кирил и Методий“ в Хамбург, с която го свързва дългогодишно и сърдечно приятелство в Христос: „Пътят ни до Иверската обител и с това и до Иверската Света Богородица бе съпътстван от низ на пръв поглед случайности, като една от тях бе самото достигане до Светата обител благодарение на монасите, които обитават манастира“. Той допълни, че според преданието Иверската Света Богородица е пазителка на Градината на Божията Майка и ако тя се загуби, тогава и Света Гора ще се загуби, което именно обяснява и защо чудотворната икона се охранява денонощно от монасите и поклонението пред нея в тяхно отсъствие е невъзможно.
На следващия ден в проповедта си след светата Литургия митрополит Антоний припомни още веднъж подвизите на преподобна Мария Египетска в пустинята – „ангела в плът“, която от човек, загубил Бога в огнени страсти, се превърнала в ангел на земята. Архиереят призова присъстващите да следват този пример на покаяние, даден ни от св. Мария Египетска, която се отрича от греха и се изповядва на на стареца Зосима, „защото който се покае, осъзнае дълбоко в сърцето си и стъпи здраво и непоколебимо на верния път, който е Христос, той ще бъде увенчан от обещания ни от Създателя венец на славата“.
В неделната си проповед владиката спомена и делото на светите братя Кирил и Методий, благодарение на които славянските народи са получили благодатта да разбират Свещеното Писание на роден език, като така славянските първоучители са създали една „благодатна почва дала досега много семена и плодове“. Накрая на своята проповед владиката още веднъж подчерта радостта си, че вече и Божията Майка Иверска, която е извършила много чудеса и по неведоми за нас пътища, е стигнала до Атон и пази Света Гора, ще закриля хамбургската енория и цялата Западно- и Средноевропейска епархия и призова към повече любов между хората. Защото когато я има любовта, тя не позволява човешкото страдание да бъде безпричастно загърбено и превръща болката в радост. Накрая архиереят пожела на хамбургските енориаши все така храмът им да бъде средище на братски срещи в Христа и да събира представители на различни християнски общности.
Енорийският свещеник Яков Щурм благодари със синовна обич на митрополит Антоний за неимоверната духовна подкрепа, който по примера на св. Методий и апостолите обикаля цяла Европа, за да насърчава чедата си в живота в Христа.
Съставила: Велина Вебер
08.04.2025_12:48 | Източник: Българска патриаршия 07.04.2025 |
Автор: Западно- и Средноевропейска
Обръщение на Българския патриарх Даниил към свещеническата конференция в град Сиракуза, щата Ню Йорк
Ваше Високопреосвещенство,
Ваше Преосвещенство,
Всечестни отци,
По своята вътрешна природа Христовата Църква е общение в Светия Дух – общение между вярващите помежду им и с Бога. Животът, устройството и цялото битие на Църквата са тясно свързани с присъствието на Светия Дух в нея. Свети Йоан Златоуст казва, че „ако Духът не беше налице, Църквата нямаше да съществува; а щом Църквата съществува, е явно, че Духът присъства в нея“.
Тъкмо такова едно свидетелство за присъствието на Духа в българската епархия за САЩ, Канада и Австралия е и организираното от Негово Високопреосвещенство митрополит Йосиф годишно свещеническо епархийско събиране през Великия пост, с хубавото име „Говение“, което за поредна година се осъществява при любезното домакинство на свещенството и енориашите при църквата Св. Преображение, гр. Сиракуза. С неуморните си усилия през всички тези години Вашият архипастир, обичният и дълбоко уважаван от всички нас дядо Йосиф, се стреми да съгражда и да укрепва връзките помежду ви, така че клириците в нашата задокеанска епархия да се познават добре, да общуват един с друг, да споделят и разрешават възникналите проблеми, като по този начин запазвате единството на духа чрез връзките на мира (Ефес. 4:3). Ние имаме прекрасни спомени от участието ни в тези конференции заедно с мнозинството от вас – за усърдието ви в обмяната и придобиването на пастирски опит, който да приложите за по-голяма душевна полза за вас самите и за поверените ви души в енориите.
Приветстваме и благославяме от цялото си сърце вашето епархийско събрание като искаме да знаете, че се молим всеки ден за вас, за вашите близки и за вашето паство. Делото на нашите свещенослужители в Съединените американски щати, както неведнъж сме подчертавали това, е мисионерско дело в едно мултикултурно общество. Това налага голяма разсъдителност, такт, търпение, всеотдайности ревност по Бога. Предпоставка за доброто изпълнение на пастирското служение е молитвеният живот, който ни учи да се уповаваме преди всичко на Божията благодат, а не на своите немощни човешки сили. Това важи в още по-голяма степен за дните на светата Велика четиридесетница, които са дни на умилително изпросване на Божията освещаваща благодат чрез пост, въздържание, покаяние, неосъждане, милостиня, в „дух на целомъдрие, смиреномъдрие, търпение и любов“ към Бога и към ближния, както се казва и в прекрасната молитва на свети Ефрем Сирин. Съзнаваме, че по човешки това е много трудно, особено в условията на консумативизъм и несигурност, в които живеем. Никога да не забравяме обаче, че невъзможното за човеците е възможно за Бога (Лук. 18:27).
Промишлявайки за това свещено мисионерско дело на нашата митрополия в САЩ, Канада и Австралия, Светият Синод на Българската православна църква – Българска Патриаршия благоразсъди да удовлетвори молбата на вашия архипастир дядо Йосиф като изпрати за негов верен помощник Негово Преосвещенство Левкийския епископ Климент. Дядо Климент беше изпратен на послушание като викарен епископ на митрополит Йосиф в делото по обгрижване на тази обширна епархия, която се простира на огромна територия. Той носи със себе си опита на светогорското монашеско благочестие, съчетан с висока образованост. Нека всичко това бъде залог за успешното му и благодатно служение. Моля ви, приемете го с любов и му помагайте в служението.
Горещо поздравяваме всички ви и особено вашите домакини прот. Филип Маккафери и прот. Питър Бунитски заедно с всички боголюбиви братя и сестри в енорията на Свето Преображение, гр. Сиракуза!
Призоваваме над вас Божието благословение и Неговата велика милост и оставаме Ваш в Христа молитствувател,
+ Даниил,
Патриарх Българския
06.04.2025_09:28 | Източник: Българска патриаршия 05.04.2025 |
Автор: Българска патриаршия
Проведе се традиционната великопостна свещеническа конференция в град Сиракуза, щата Ню Йорк
От 27 до 29 март в град Сиракуза, щата Ню Йорк, се проведе традиционната великопостна свещеническа конференция – „говение“ на българската Митрополия на САЩ, Канада и Австралия, организирано с благословението и под ръководството на Негово Високопреосвещенство митрополит Йосиф. В това духовно значимо събитие взеха участие свещеници, дякони, иподякони и монаси от цялата задокеанска епархия, които съвместно се отдадоха на молитва, богословски разисквания и укрепване на братските връзки.
В началото на събирането беше прочетен поздравителен адрес от Негово Светейшество Българския патриарх Даниил, който, припомняйки собственото си участие в тези великопостни събирания като някогашен викарен епископ, отправя насърчителни думи към събралото се духовенство. В обръщението си той изтъква действеното присъствие на Светия Дух в живота на Църквата, цитирайки свети Йоан Златоуст: „Ако Духът не беше налице, Църквата нямаше да съществува; а щом Църквата съществува, е явно, че Духът присъства в нея“, като също така призовава свещенослужителите към смирено и ревностно служение на Христовото стадо.
За първи път в конференцията взе участие новият викарен епископ Климент Левкийски, който бе дългоочакван и топло приет от клира и верните. Присъствието му внесе нова духовна енергия и вдъхновение сред участниците. Особено внимание по време на конференцията беше отделено на значим юбилей – 25 години от приемането на първите американски свещеници в редиците на епархията. Тези духовници са живо свидетелство за вселенския характер на светото Православие – те са искрено вярващи, изпълняват служението си с голяма ревност и всеотдайност, като неведнъж са посещавали България. Сред участниците в „говението“ бяха и двама клирици от американски произход – йеромонасите Натанаил и Йосиф, които са постригани в българския манастир в чест на свети Йоан Предтеча в Уоруик, щата Масачузетс, основан от патриарх Даниил като викарий през 2017 г.
Освен богословските доклади и обсъждания, „говението“ беше изпълнено и с дълбока молитвена атмосфера. Ежедневно бяха отслужвани утреня, вечерня и повечерие, а в петък вечерта бе изпята четвъртата част от Акатиста на Пресвета Богородица. В събота своеобразен завършек на събитието беше тържествената архиерейска света Литургия, която събра двама архиереи, повече от двадесет свещеници, четирима дякони и няколко иподякони. Църковните песнопения прозвучаха във византийски разпев, изпълнявани от монаси и свещеници на църковнославянски и английски език, създавайки духовно възвисяваща атмосфера.
По време на богослужението беше извършено пострижение на нов четец, което бе радостно събитие за цялата църковна общност. В края на св. Литургия прозвуча специално композирано многолетие от д-р Андрей Касабов, изпълнено в чест на дядо Йосиф, който тази година отбелязва 55 години от своето монашеско пострижение – един достоен юбилей, свидетелстващ за неговата дългогодишна преданост към монашеското звание и служение.
По време на конференцията участниците имаха възможност да споделят опит, да обсъдят предизвикателствата на пастирската си дейност и да укрепят духовното си общение. Конференцията в Сиракуза отново се утвърди като важен момент в живота на епархията, поддържащ духовната ревност и укрепващ връзките между свещенослужителите в духа на любовта и единството в Христа.
05.04.2025_11:53 | Източник: Българска патриаршия 05.04.2025 |
Автор: Митрополия на САЩ, Канада и Австралия
Излезе третият епизод на подкаста „Мост на вярата“, посветен на църковната ни община в Лондон, Великобритания
Излезе третият епизод на „Мост на вярата“ – съвместен проект на Западно- и Средноевропейска митрополия с Българското национално радио и програмата за чужбина на БНР – „Радио България“. В новия епизод на „Мост на вярата“ екипът на предаването представя Българската православна църковна община в Лондон, Великобритания, където Православието е с дълбоки корени.
Александра Карамихалева проследява историята на църковната ни община „Свети Иван Рилски“ в Лондон и как тя се е формирала в началото на 80-те години на ХХ век, благодарение на усилията на сънародника ни Методий Кусев, ерудит, църковник и голям родолюбец. Методий Кусев е и човекът, помогнал за създаването на българско читалище и училище.
Водещите Дарина Григорова и Александра Карамихалева срещат слушателите с отец Добромир Димитров, предстоятел на храма „Св. Йоан Рилски“ и с църковния настоятел – цигуларката Деборина Гамалова.
Интересни са и разказите на посланик Марин Райков, Мирослав Богданцалиев, д-р Валентина Николова и на някои от дарителите, спомогнали за осъществяването на мечтата българите във Великобритания да имат свой храм.
В края на епизода хората от енорията в Лондон споделят радостта и благодарността си, че вече всяка нeделя могат да се черкуват в новия благолепен български храм, носещ името на Рилския светец.
„Мост на вярата“ излиза всеки последен петък от месеца и се разпространява на уеб сайта на БНР – „Радио България“, в платформата за подкасти на радиото – „Бинар.бг“, както и в YouTube канала на „Радио България“. Всеки епизод на подкаста „Мост на вярата“ разказва за конкретна българска църковна община в чужбина, в исторически и съвременен контекст. Избрани части от поредицата се извеждат в мултимедийни публикации на всички езикови версии на уеб сайта на „Радио България“, както и в предаването „Часът на Радио България“ по програма „Христо Ботев“. Подкастът е съпроводен и от видеоклип за съответната българска православна община, разпространяван в YouTube и каналите на БНР в социалните мрежи.
03.04.2025_10:41 | Източник: Българска патриаршия 02.04.2025 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия
Българска църковна делегация взе участие в интронизацията на новия Албански архиепископ
Техни Високопреосвещенства Неврокопският митрополит Серафим и Врачанският митрополит Григорий взеха участие в тържествата по интронизацията на новоизбрания Албански архиепископ Йоан.
Тържествата се състояха в катедралата „Възкресение Христово“ в центъра на Тирана. Припомняме, че по-рано този месец Св. Синод на Албанската православна църква избра митрополита на Корча Йоан за нов предстоятел на архиепископията.
На церемонията присъстваха представители на Поместните православни църкви, албански религиозни лидери, висши държавни служители, представител на Ватикана и министрите на отбраната и социалната политика на Гърция.
В тържествените дни – 29 и 30 март стотици вярващи се събраха в катедралата.
Епископът на Аполония и Фиери Никола, който говори от името на Светия Синод, заяви, че архиепископ Йоан ще продължи да „съхранява религиозната хармония и съжителство“, подобно на своя предшественик архиепископ Анастасий, който възкреси Църквата в страната след падането на комунизма.
„Автокефалната православна църква на Албания иска да живее в мир с всички“, каза архиепископ Йоан, като добави, че религиозното съжителство трябва да бъде „защитавано и допълнително обогатявано“.
„Всяко време има своите предизвикателства. Във века, в който живеем, има нови технологии, които поставят нови предизвикателства и нашата църква не е изключена от тях. Трябва да се изправим пред тях не само за да се защитим, но и за да намерим решения. Нашите усилия и съсредоточеност, Божията закрила и опазване, укрепването на единството в Църквата са задължителни за постигането на нейната цел“, каза още архиепископ Йоан.
Албанският президент Байрам Бегай заяви, че церемонията отправя послание, „което надхвърля границите на вярата и кани всички граждани с добра воля в изграждането на едно по-справедливо, по-смирено, по-обединено и братско общество“.
„С голяма радост и сърдечни благопожелания за многолетно и доброплодно архипастирско служение приветстваме избора и въдворяването Ви днес на архиепископския престол на сестринската Православна църква на Албания. Поздравяваме Ви за гласуваните Ви от Бога и Неговия народ най-високи чест и доверие и Го молим да Ви дарува крепко душевно и телесно здраве и сили, апостолска ревност и дръзновение в предстоящото Ви първосветителско служение. Нека то да бъде за прослава на името Божие и за укрепването на светата и мъченическа Албанска църква и нейното паство, а лично Вам – за спасение”, се казва в послание към новия архиепископ на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил.
Снимки: Албанска архиепископия
31.03.2025_09:02 | Източник: Българска патриаршия 30.03.2025 |
Автор: Българска патриаршия
Българската църковна община в Милано отбеляза Благовещение
На 25 март Православната църква отбелязва празника Благовещение. На този ден архангел Гавриил се явява на св. Дева Мария, за да ѝ съобщи Божията воля, че ще зачене безсеменно от Дух Свети и ще роди отдавна очаквания Спасител на човешкия род.
В чест на Богородичния празник в Българската православна църковна община „Св. Амвросий Медиолански“ в италианския град Милано беше отслужена празнична св. Литургия от свещеника на общината прот. Васил Василев. Храмът „Св. Мария Възстановителка“ се изпълни с богомолци. Сънародниците ни заедно отправиха молитвите си към Пресветата Дева, много от тях приеха св. Причастие.
В края на службата о. Васил припомни в проповедта си значението на празника и смисъла на думите от празничното богослужение: „Днес се постави началото на нашето спасение“. Той подчерта, че почитта, която православните отдаваме на Божията майка, е несравнима с никоя друга и неслучайно денят се чества и като Ден на майката. С архангелския поздрав „Радвай се, благодатна, Господ е с тебе!“ да почетем св. Богородица и да просим молитвеното ѝ застъпничество, призова о. Васил.
Програмата включваше още сценични интерпретации, класически и народни песни, изпълнени от настоятеля и дългогодишен псалт при храма Николай Граминов, както и от наши сънародници, които истински развълнуваха присъстващите в храма и допринесоха за достойното отбелязване на светлия празник.
26.03.2025_14:38 | Източник: Двери на Православието 25.03.2025 |
Автор: БПЦО „Св. Амвросий Медиолански“