ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
1
2
3
4
Events on 05 авг. 2022 - петък
Events on 15 авг. 2022 - понеделник
Events on 17 авг. 2022 - сряда
Events on 18 авг. 2022 - четвъртък
Events on 20 авг. 2022 - събота
Events on 25 авг. 2022 - четвъртък
Events on 26 авг. 2022 - петък
26 авг.
Events on 27 авг. 2022 - събота

Новини от православна България

Велика събота от Страстната седмица е днес

Снимка

 

Велика събота от Страстната седмица е днес. Последният ден от Страстната седмица е посветен на скръбта за починалия на кръста Спасител Христос, но и на очакването на Неговото Възкресение.

В наше време чувствата на вярващите са различни от онази безнадеждност на апостолите в деня след петъка на Христовата смърт. Фактът на Възкресението дава друго измерение и на самата Му смърт, която не е безцелна гибел, а изкупителна жертва, както изтъква Сам Иисус: „Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен“.

На днешния ден, който е последен от седмицата по еврейския календар и затова e ден на пълен покой от всякакви дейности – Христос с човешкото Си тяло бил в гроба, а Неговите ученици „поради страх от юдеите“ се заключили в една йерусалимска къща и още не можели да проумеят как е възможно да се случи всичко това. За всички тях онази събота била ден на отчаяна безпомощност. Чак до третия ден вечерта някои от тях боязливо и без особена надежда споделяли: „а ние се надявахме, че Той е Онзи, Който щеше да избави Израил…“.

Само жените около света Богородица не падали духом: подготвили още от предната вечер обичайните погребални благовонни масла, с които на сутринта след „съботната почивка“ да отидат да помажат тялото на Спасителя. И сутринта „в първия ден на седмицата“ те „много рано“, още по тъмно, отишли на гроба, където ги очаквала голямата и изключително радостна изненада на Христовото Възкресение.

Тази сутрин богослужението е посветено на древните пророчества и предобрази на Христос. След вчерашния Велики петък, който заради скръбта остава без литургия, днес се служи Василиева литургия, а вечерта няма служба, защото се очаква среднощното пасхално богослужение. Днес вярващите казват молитвените слова: „Покланяме се на Твоите страдания, Христе! Покажи ни и славното Си Възкресение!“.

04.05.2024_09:43 | Източник: БТА 04.05.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2024 Г. НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ И МЕРОПРИЯТИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)

Снимка

 

 

1 май /сряда/ – 09:00 ч. – Архиерейска Преждеосвещена света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

1 май – 18:00 ч. – Съборно отслужване на Маслосвет в столичния храм „Св. Неделя“;

2 май /четвъртък/ – 09:00 ч. – Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

2 май – 19:00 ч. – Последования на 12-те евангелия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

3 май /петък/ – 08:00 ч. – Царски часове, вечерня с изнасяне на светата Плащаница в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

3 май /петък/ – 19:00 ч. – Опело Христово в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

4 май /събота/ – 09:00 ч. – Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

4 май – 23:30 ч. – Архиерейска света Литургия за Възкресение Христово – Пасха в храм-паметник „Св. Александър Невски“, гр. София;

5 май /неделя/ – 11:00 ч. – Вечерня в 1-ви ден на Възкресение Христово – Пасха в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

6 май /понеделник/ – 10:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. вмчк Георги Победоносец“, гр. София, бул. „Св. Патриарх Евтимий“;

7 май /вторник/ – 10:00 ч. – Възкресение Христово – Пасха, Архиерейска света Литургия в храм „Св. апли Петър и Павел“, с. Белчин, Самоковска духовна околия;

8 май /сряда/ – 09:30 ч. Архиерейска света Литургия с освещаване на Енорийски център в храм „Св. Йоан Богослов“, гр. София, кв. „Левски Г“;

9 май /четвъртък/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай“, гр. София, кв. „Връбница“;

10 май /петък/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Богородица – Живоприемен източник“, гр. София, кв. Подуяне;

16 май /четвъртък/ – 17:00 ч. – Архиерейска вечерня  с лития в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София;

17 май /петък/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София;

19 май /неделя/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в Буховския манастир „Св. Мария Магдалина“, гр. Бухово;

20 май /понеделник/ – 18:00 ч. – Архиерейска вечерня в храм „Св. Константин и Елена“, гр. София, ул. „Одрин“ № 91;

21 май /вторник/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. равноапостолни царе Константин и Елена“, с. Гара Елин Пелин;

26 май /неделя/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в столичния храм-ротонда „Св. вмчк Георги Победоносец“;

27 май /понеделник/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в старинен храм „Св. Петка“, гр. София;

29 май /сряда/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. пр. Йеремия“, гр. София.


03.05.2024_07:43 | Източник: Софийска митрополия 28.04.2024 |
Автор: Софийска митрополия

Дванадесетте евангелия, разказващи за страданията на Спасителя, бяха прочетени в Патриаршеската катедрала

Снимка

 

На Велики четвъртък в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и тази година бе отслужено богослужението, в което се прочитат дванадесет откъса от св. Евангелия, разказващи за последните дни на Господ Иисус Христос.

Богослужебното последование бе възглавено от Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод, който съслужи с Негово Преосвещенство Мелнишкия епископ Герасим, главен секретар на Св. Синод и председател на ЦН на храм-паметника, архим. Василий, протосингел на Софийска св. митрополия, ставр. иконом Костадин Гаврилов, протойерей Антоний Милушев, протойерей Васил Танев, протойерей Сава Кокудев, протодякон Александър Нешев и протодякон д-р Деян Коруноски. Молитвено участие в богослужението взеха Н.В. цар Симеон II, Н.Ц.В. Борис княз Търновски и Н.Ц.В княз Белтран.

Както се полага, по време на богослужението, бе изнесено и разпятието Христово. Митрополит Григорий се обърна към вярващите със слово, в което каза:

Виждаме Човеколюбеца Христос разпънат на Кръста от човеци. Тези, които получиха от Него само добрини, му се отплатиха с присмех, оплюване и накрая с разпятие. Но Той претърпя всичко това. Той го претъпря заради нас, човеците и в днешния ден не трябва само да осъждаме тези, които Го разпънаха, защото и ние със своите грехове добавяме гвоздеи към Неговото изпонаранено тяло. Затова именно днес е ден за покаяние, за молитва и за осмисляне на жертвата на Господ Иисус Христос върху Кръста на Голгота. Не осмислим ли това, което той претърпя и извърши за нас, човеците в тези последни дни от Неговия земен живот – толкова скръбни, но и толкова спасителни обаче – то ние няма да вкусим истинската духовна радост от славното Му възкресение тридневен от Гроба Господен. Затова да помълчим, да отправим своите сърдечни молитви към Всеподателя Бога, да Му благодарим с покайни сълзи за това, което извърши за целия човешки род и за нас включително. Да Го помолим да ни прости и нам всяко волно и неволно прегрешение и да ни направи достойни наследници на Царството Божие, заради което се извършва този подвиг на Голгота от Господ Иисус Христос. Нека помълчим пред Кръста Господен, нека се поклоним пред страданията на нашия Господ и Спасител, и измолим Неговата помощ, Неговата подкрепа – да ни дарува покаяние и покайни сълзи, чрез които умити да се зарадваме и развеселим в Неговото славно Възкресение.

В утрешния ден рано сутринта ще бъде изнесена и плащаницата, а вечерта от 19 часа ще бъде отслужено „Опело Христово“.


03.05.2024_07:28 | Източник: Българска патриаршия 02.05.2024 22:34 |
Автор: Българска патриаршия

Велики петък от Страстната седмица е днес

Снимка

 

Велики петък от Страстната седмица е днес. Това е най-скръбният ден за християните. В него си припомняме страданията, съденето, разпъването на кръста, смъртта и погребението на Иисус Христос. Праведникът е осъден беззаконно и Невинният е разпънат на кръст като злодей. Създателят на света и на живота е лишен от право да живее. Даващият живот на всички е погребан като смъртен. Затова днес всички скърбим, както Неговите апостоли и последователи преди две хиляди години. Те били отчаяни, че са загубили своя Учител и Господ, защото независимо от Неговите уверения си мислели, че това е безнадеждният край на всичко.

В молитвите и песнопенията на Църквата днес тези мисли преобладават. Стотици църковни поети и песнописци са възпели от душа и сърце човеколюбивото снизхождение и спасителните страдания на Иисус Христос. В един от най-хубавите текстове за днес се казва: Йосиф и Никодим, Те го свалиха от кръста и като Те гледаха мъртъв, непогребан, гол – Тебе, Боже, Който се обличаш със светлина като с дреха, потънаха в съчувствен плач, ридаеха и казваха: о, пресладки Иисусе, когато преди малко слънцето Те видя да висиш (на кръста), обгърна се с мрак и земята от страх се разтресе, а завесата на храма се раздра. Сега виждаме мъртъв Тебе, Който заради нас доброволно прие смърт! Как да Те погребем, Боже наш? Как да Те повием с плащаница?

Църковните поети не пропускат да намекнат и за очакваната победа на живота над смъртта, защото възкресението на Христос премахнало отчаянието и донесло надежда на всички. Смъртта Му на кръста не била плод на нещастни обстоятелства, а доброволна себежертва на Изкупителя за греховете на света. След тридневен престой в гроба Христос надвил смъртта и възкръснал с преобразеното Си тяло.

Днес е строг пост. Всички християни се покланят на плащаницата с изобразеното тяло на Иисус и я обсипват с цветя. Вечерта се извършва така нареченото Опело Христово.

03.05.2024_07:14 | Източник: БТА 03.05.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

Василиева света Литургия бе отслужена на Велики четвъртък в катедралния храм “Св. Неделя”

Снимка

 

На 2 май, Велики четвъртък, в столичната митрополитска катедрала „Св. вмчца Неделя” бе отслужена архиерейска Василиева света Литургия. С благословението на Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод и Наместник на овдовелия Софийски епархийски престол, тя бе възглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит.

В деня, в който се припомня Тайната вечеря и на която е установено тайнството Евхаристия, заедно с епископа край светата Трапеза застанаха: архимандрит Василий, протосингел на Софийска митрополия, архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, ставрофорен иконом Николай Георгиев, председател църковното настоятелство на храма, ставрофорен иконом Кирил Попов, иконом Николай Цурев, иконом Петър Славов, протойерей Димитър Шумов, свещеник Никола Чочев, йеродякон Вартоломей, йеродякон Поликарп и дякон Юлиан Периклиев.

Църковните песнопения бяха изпълнени от духовници и певци, ръководени от протопсалт Георги Миков, зам.- диригент на Мъжкия хор при храма.

По традиция в деня, когато се припомня Тайната вечеря, много християни пристъпват към св. Причастие. И тази година мнозина вярващи се бяха подготвили с пост и изповед и се причастиха със светите Христови Тайни, така станаха духовно съпричастни към апостолите и Господнята вечеря.

В края на литургията епископ Поликарп припомни на богомолците евангелските събития, които Църквата духовно преживява на този ден и отправи благопожелание за искрено смирение в душите и сърцата, с които да преживеем настъпващите духовни празници.

Текст и снимки: Весела Игнатова

Снимки от св. олтар: Иоан-Стоян Иванов

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

02.05.2024_22:50 | Източник: Българска патриаршия 02.05.2024 18:47 |
Автор: Софийска митрополия

Василиева света Литургия и общ Маслосвет на Велики четвъртък във Варна

Снимка

 

На 2 май, Велики четвъртък, Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан възглави Вечернята със света Василиева Литургия и общия Маслосвет в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“.

В съслужение с Архиерея беше храмовото духовенство с председател иконом Стефан Николов. Песенно богослуженията бяха украсени от сборна група от клиросни певци с диригент Тодор Тодоров.

Велики четвъртък е богат на празнични теми. На този ден се възпоменават четири събития, а именно: умиването краката на учениците от Иисус Христос; учредяването на тайнството св. Евхаристия през време на Тайната вечеря; молението на Господа „за чашата“ в Гетсиманската градина; предаването на Господа от Иуда в Гетсиманската градина.

Сутринта се извършва утренята, в която евангелското четиво (Лука 22: 1–39), канонът на св. Козма Маюмски, хвалитните и стиховните стихири развиват горепосочените теми, както и вечерня, свързана с Василиева литургия. Вечернята повтаря гореизброените теми: старозаветните четива ни дават възможност да чуем предсказанията на пророците за Иисусовите страдания, страданията на Иов, като предобраз на Иисусовите; апостолското четиво ни говори за учредяването на тайнството св. Евхаристия, а евангелското – за събитията от първите решения на книжниците и първосвещениците да заловят Иисус до осъждането Му от синедриона. Някога в тоя момент се извършвало „умиването на краката“, което било възпроизвеждане на извършеното на Тайната вечеря умиване краката на учениците от страна на Иисус. Епископът умивал краката на дванадесет клирици, докато в диалогична форма се е чело евангелието (Иоан 13: 3–11; 13: 12–17). Във византийско време императорът измивал краката на дванадесет бедняци. Този обичай се извършва досега в Иерусалим, на остров Патмос и на Запад, в Рим. В тая литургия не се дава „целувката на мира“, която на този ден спомняла Иудината целувка.[1]

[1] Протопр. Благой Чифлянов. Православна литургика. Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 2008, с. 87.

Изготви: Георги Великов


02.05.2024_22:40 | Източник: Българска патриаршия 02.05.2024 15:16 |
Автор: Софийска митрополия

Над 230 деца боядисаха великденските яйца в двора на митрополитския храм в Пловдив

Снимка

 

На 2 май, Велики Четвъртък, за 15-а година с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай дворът на митрополитския храм „Св. вмчца Марина” се изпълни с деца, дошли да изпълнят стародавната и обичана традиция – боядисване на великденските яйца.

Инициативата бе организирана от Културно-просветния отдел на Пловдивска митрополия съвместно с Българския червен кръст. Повече от 230 деца, които изучават Религия – Православие като свободноизбираем предмет в своите училища, се отзоваха на поканата на Пловдивска митрополия, въпреки че са във Великденска ваканция.

Най-много бяха учениците от СУ „Св. Константин-Кирил Философ“, ОУ „Кочо Честеменски“, ОУ „Петър Берон“, ОУ „Алеко Константинов“, ОУ „Княз Александър I“, СУ „Св. Софроний Врачански“, СУ „Димитър Матевски“ и Неделното училище при храм „Св. Петка“.

Лично Високопреосвещеният митрополит Николай посрещна децата в двора на храма „Св. Марина“ и заедно казаха молитвата „Отче наш…”.

Владиката се обърна с приветствено слово към децата, в което разясни смисъла на древния обичай по боядисването на яйца, и разказа чудото със св. Мария Магдалена и червеното яйце.

Ученици от СУ „Св. Константин-Кирил Философ“, ОУ „Кочо Честеменски“ и “ОУ „Петър Берон“ изпълниха кратка програма със стихчета и песнички, с които поздравиха Владиката и присъстващите.

Децата от 4б клас на ОУ „Кочо Честеменски“ подариха на митрополит Николай картина, която сами са нарисували.

С голям ентусиазъм и искрено удоволствие всички дечица боядисаха общо над 600 великденски яйца. Високопреосвещеният митрополит Николай помогна на малчуганите при боядисването, раздаде на всяко дете лакомства, подаръци и книги с благословението да са здрави и силни, и винаги да носят радост и щастие, както зараждащият се от яйцето нов живот.

Снимки

02.05.2024_22:33 | Източник: Българска патриаршия 02.05.2024 14:31 |
Автор: Пловдивска митрополия

Велик маслосвет на Велика сряда

Снимка

 

Вечерта на 1 май, Велика сряда, в столичния катедрален храм „Св. вмчца Неделя“, след изпълнението на малкото повечерие бе отслужен Велик маслосвет, който се извършва веднъж в годината за цялото църковно общество.

Великопостното чинопоследование бе предстоявано от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит.

В продължителното последование, което включва четенето на седем апостолски и седем евангелски четива, взеха участие заедно с епископа седем свещенослужители: архимандрит Василий, протосингел на Софийска митрополия, архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, ставрофорен иконом Кирил Попов, иконом Николай Цурев, иконом Петър Славов и протойерей Димитър Шумов от храмовото духовенство.

В богослужбата взеха участие и дяконите: митрополитският протодякон Иван Петков, йеродякон Вартоломей, йеродякон Поликарп и дякон Юлиан Периклиев. Църковните песнопения бяха изпълнени от хор „Св. Наум Охридски“, ръководен от д-р Андрей Касабов.

Епископът и духовниците се редуваха в четенето на евангелските откъси и освещаващите молитви. В края на последованието, придържайки св. Евангелие, те го поставиха символично върху главите на всички присъстващи и по този начин видимо изобразиха невидимото снизхождане на Божията благодат.

Това църковно чинопоследование има евангелски произход и е установено от Самия Господ. Апостол Яков конкретно посочва смисъла на маслосвета: „Болен ли е някой между вас, нека повика презвитерите църковни, и те да се помолят над него, като го помажат с елей в името Господне. И молитвата, произлизаща от вярата, ще изцери болния, и Господ ще го дигне; и ако грехове е сторил, ще му се простят“ (Иак. 5:14-15).

Препълненият с боголюбив народ храм в молитвена тишина изслуша последованието с надежда за духовно и телесно изцеление. В края на маслосвета епископ Поликарп отправи към църковното изпълнение вдъхновяващо пастирско слово, в което обясни значението на този маслосвет, след което помаза богомолния народ – за здраве, телесно укрепване и най-вече за прослава на Божия Син, Който даде Своето Тяло и Кръв за спасението на всеки човек.

„Нека Бог да снизходи над нас, да ни изцери от всяко телесно и душевно страдание. Да ни укрепи във вярата, да се вдъхновим и да видим Неговата милост, като изцерява нашите недъзи. Нека това елеосвещение бъде за всеки един от нас за здраве, спасение и вечен живот!“ – завърши словото си владиката, а народът пристъпи към свещениците, за да се помаже с осветения елей.

Текст и снимки: Весела Игнатова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

02.05.2024_22:23 | Източник: Българска патриаршия 02.05.2024 13:38 |
Автор: Софийска митрополия

Велика сряда в катедралния храм „Св. Неделя“

Снимка

 

На 1 май, Велика сряда, за последен път тази година, бе отслужена Преждеосвещена света Литургия в столичния катедрален храм „Св. вмчца Неделя“. Тя бе предстоявана от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит. Заедно с него съслужиха архимандрит Василий, протосингел на Софийска митрополия, архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, иконом Николай Цурев, иконом Петър Славов, протойерей Димитър Шумов, свещеник Никола Чочев, свещеник Кирил Попов, йеродякон Вартоломей, йеродякон Поликарп, дякон Юлиан Периклиев, дякон Христо Асенов, дякон Филип Стойчев и дякон Красимир Кръстев.

Църковните песнопения бяха изпълнени от митрополитския протодякон Иван Петков, д-р Калин Кирилов и г-н Ангел Младенов, ръководени от ставрофорен иконом Кирил Попов.

В тази сряда от Великата седмица извършваме възпоминание за помазването на нозете на Господ Иисус Христос с миро от жената-блудница. Тъй като хвалитните и стиховните стихири на утренята от Велика сряда, както и техните Слави, се повтарят и на вечернята като стихири на „Господи воззвах“, отново беше изпълена и прекрасната „Слава“ на монахиня Касиана.

Днес евангелското четиво ни разказва и за решението на Синедриона да осъди Иисус Христос. Тогава Иуда Искариот отишъл при иудейските първенци и уговорил да Го предаде за тридесет сребърника (Мат. 26:14-16, Марк 14:10-11, Лук. 22:1-6). Този евангелски разказ се чете, за да ни накара да се замислим, дали ние, които се наричаме Христови, не предаваме Господ Иисус Христос чрез нашите небогоугодни дела. А целият Велик пост ни води към покаяние, за което е нужно смирение – само така можем да надвием предателя Иуда в нас и да преодолеем греха на предателството.

В края на богослужбата мнозина верни пристъпиха и се причастиха със светите Христови Тайни. Владиката благослови вярващите в храма и прикани да усилим молитвения си живот и със смирение и усърдие да се подготвим за приемането на св. Тайни Христови.

„Нека след всичко, което чухме на богослужбите през тези великопостни дни, Бог да ни вдъхнови и да бъдем достойни Негови последователи. Достойно да вървим не само през дните на Страстната седмица, но и през всички дни на нашия живот. Да се извисяваме духовно, да се преобразяваме и във всичко това да бъдем пример за нашето христолюбиво общество. Нека по молитвите на св. Неделя и св. Крал Стефан Милутин Бог да ни даде благодатни дни, които да ни изведат до радостното посрещане на светлото Христово възкресение“ – благопожела още епископ Поликарп.

Текст и снимки: Весела Игнатова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

02.05.2024_09:48 | Източник: Българска патриаршия 01.05.2024 19:04 |
Автор: Софийска митрополия

На Велики вторник бе изпълнено последното за тази година „Последование на Жениха“

Снимка

 

На 30 април, вечерта на Велики вторник, за последен път тази година бе изпълнено „Последованието на Жениха“, което по залез слънце бе отслужено във всички храмове на Софийска епархия.

Това особено умилително великопостно богослужение бе съборно отслужено в катедралния храм „Св. вмчца Неделя“ и бе предстоявано от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, с когото съслужиха свещеник Никола Чочев, йеродякон Вартоломей и йеродякон Поликарп. Молитвено участие в покайното богослужение, чиято кулминация е изнасянето на иконата на Христовите страдания, взеха архимандрит Василий, протосингел на Софийска митрополия и архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Епархията, ставрофорен иконом Николай Георгиев, председател на храма и свещенослужители от храмовото духовенство.

На певницата затрогващите покайни песнопения бяха изпълнени от сборна група духовници и певци, ръководени от ставрофорен иконом Кирил Попов.

В този ден Евангелието ни припомня едно от последните събития преди спасителните за нас страдания на Господ: за многоценното миро, което в искреното си разкаяние една грешница изляла върху главата на Спасителя (Мат. 26:6-13, Марк 14:3-9). Успяла да влезе в дома, където бил Христос, жената, носеща съд от алабастър с драгоценно миро, искала да засвидетелства почитта си към Него. В бързината, да не ѝ се пречи на доброто намерение, тя счупила съда, по-лесно да се разлее мирото. Скъпоценното миро струвало триста динария (Марк 14:5), затова някои възнегодували против нея: „защо е това прахосване?“, „мирото можеше да се продаде и парите да се раздадат на сиромаси“. А Христос им отговорил „сиромасите всякога имате при себе си, а Мене не всякога имате“, „тя извърши добро дело за Мене, като превари да помаже тялото Ми за погребение“. За това ѝ усърдие ще се разгласи по цял свят. Подобно на блудния син грешницата осъзнала греховете си и „дошла в себе си“.

По време на това трето по рода си чинопоследование се изпълнява впечатляващото църковно песнопение „Славата на Касиана“. То е дело на монахиня Касиана и е изключително по своята поетичност, произведение, написано в източно-невмената нотация.

С траурна тържественост бе изнесена от олтара иконата „Жениха“. Пред Честния образ на Страдащия Христос отново трикратно се поклониха първо епископът, духовниците, а после и миряните.

В края на вечерното богослужение епископ Поликарп се обърна към църковното събрание и дълго говори за ожесточението на сърцето, което обзема онзи, който затъва в грехове, и препятства любовта, която е животворна и спасителна за всеки човек. В него той каза още: „Идвайки в храма, стоейки на богослужение, ние всички имаме задължение не само да се молим, но и да се учим, защото домът Божий е място, което ни учи – как да се молим и как да общуваме с Бога. Това истинско общение е само тогава, когато знаем на Кого се молим, какъв е Той за нас и какви сме ние за Него. Нека винаги виждаме скритото, това, което Бог иска с нашата свободна воля да открием, и да тръгнем по Него и след Него. Необходимо е да сме в мир и да подражаваме на Христос в любовта, да се отърсим от всяко зло, да бъдем миролюбиви и добродушни, за да сме наистина във всичко Христови“.

Текст и снимки: Весела Игнатова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

02.05.2024_09:41 | Източник: Българска патриаршия 01.05.2024 19:04 |
Автор: Софийска митрополия