ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
1
2
Events on 14 май 2024 - вторник
Events on 15 май 2024 - сряда
Events on 16 май 2024 - четвъртък
Events on 20 май 2024 - понеделник
Events on 23 май 2024 - четвъртък
Events on 27 май 2024 - понеделник
Events on 29 май 2024 - сряда
Events on 30 май 2024 - четвъртък
Events on 31 май 2024 - петък
31 май
Events on 01 юни 2024 - събота
Anafora.bg

…взе в Своите свети и пречисти и непорочни ръце хляба, благодари и благослови, освети, разчупи и даде на Своите свети ученици и апостоли, като каза:
Вземете, яжте, това е Моето тяло, което за вас се преломява за опрощаване на греховете.
Пийте от нея всички, това е Моята кръв на Новия Завет, която за вас и за мнозина се пролива за опрощаване на греховете.

Важно

Днес е четвъртата неделя след Великден, чества се и паметта на свети апостол Карп, и на новомъченик Георги Софийски Най-нови

Днес е четвъртата неделя след Великден, чества се и паметта на свети апостол Карп, и на новомъченик Георги Софийски Най-нови

Снимка

 

Днес е четвърта нeделя след Великден – на разслабения. Определението разслабен в българската Библия се използва за парализиран човек. За изцеряването от Иисус Христос на такъв парализиран се разказва в днешното евангелско четиво. В Йерусалим при така наречените Овчи порти имало къпалня, водоем, който евреите наричали Витезда, тоест „Дом на милосърдието“, защото там периодично ставали изцеления на хора с различни увреждания.

От време на време Господен ангел раздвижвал водата и който пръв влизал след нейното раздвижване, оздравявал, от каквато болест и да страдал. Там лежал и един човек, болен от трийсет и осем години, който бил парализиран и все не можел да свари пръв да влезе във водата след раздвижването й – винаги някой друг го изпреварвал. Иисус го видял там, смилил се над него и го изцерил само с думите: „Стани, вземи си постелката и ходи!“.

Човекът веднага оздравял и започнал да ходи. На това завидели юдейските противници на Иисус и изтъкнали, че Той извършил изцерението в събота, който бил ден за пълен покой. Те поставяли законовата разпоредба над милостта към един тежко страдащ човек. Но Христос пренебрегнал разпоредбата от милост към парализирания от толкова години човек. Това събитие се припомня всяка година в четвъртата нeделя след Великден. А по името на „къпалнята при Овчи порти“ и за спомен на чудесното изцерение, възпято в църковните книги, един лековит извор край София от векове е наречен „Овча купел“.

Карп бил от широкия кръг на седемдесетте апостоли на Иисус Христос. Живял през I век. Единствен път се споменава името му от апостол Павел във второто послание до Тимотей. Карп бил негов сътрудник в град Троада, пристанище при южния вход на протока Дарданели (градът е продължител на древната Троя). Оттам минал апостол Павел в средата на века, когато за пръв път се отправил с кораб за европейския бряг. Според древни свидетелства апостол Карп после проповядвал в град Верея, Тракия, което отговаря на днешния град Стара Загора. Потрудил се много за разпространението на вярата в Христос и завършил мирно живота си.

Новомъченикът свети Георги Софийски Най-нови се родил в София в началото на XVI век в семейство на българи християни. Нарича се „най-нов“ за разлика от другия мъченик Георги Софийски Нови, който пострадал за вярата през 1515 г. и чиято памет се чества на 11 февруари.

В детска възраст Георги се научил да чете и пише и станал съзнателен и деен християнин. На 25 години, понеже бил образован, красив и добродетелен, някои мюсюлмани пожелали да го привлекат към своята вяра. Но като не успели да постигнат това с убеждения, те насила навили на главата му свещената за тях чалма и го обявили за мюсюлманин. Оскърбеният Георги хвърлил на земята натрапената му чалма и я стъпкал. Тогава озлобената мюсюлманска тълпа го предала на съдията. Но всички усилия се оказали напразни. Нито съблазнителните обещания за високо служебно положение, нито жестоките мъчения сломили непоклатната твърдост на неговата християнска вяра. Накрая съдията заповядал Георги да бъде обесен. Изтощен от страданията обаче страдалецът умрял в ръцете на палачите преди да го обесят. Въпреки това те го окачили на въжето, за да изпълнят присъдата. Това станало на 26 май 1530 г.

26.05.2024_08:25 | Източник: БТА 26.05.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

Решение на Св. Синод за провеждането на избор за Сливенски митрополит

Решение на Св. Синод за провеждането на избор за Сливенски митрополит

Снимка

 

Решение на Св. Синод за провеждането на избор за Сливенски митрополит
Св. Синод в нарочното си заседание на 25.05.2024 г., прот. № 9 – пълен състав, изслуша доклад на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, Наместник на овдовелия Сливенски епархийски престол, с приложен протокол за проведения на 19 май 2024 г. епархийски избор за митрополит на Сливенска епархия, и единодушно реши:

На основание чл. 88, ал. 2 от УБПЦ – БП одобрява изборната преписка за проведения епархийски избор.

На основание чл. 90, ал. 1 от УБПЦ – БП на 26 май т.г. – 4 Неделя след Пасха – на Разслабления – св. ап. Карп, св. мчк Георги Софийски, Най-нови, да бъде проведен канонически избор за митрополит на Сливенска епархия в Синодалния параклис „Св. благоверен и равноапостолен цар Борис-Михаил Покръстител“.

25.05.2024_18:47 | Източник: Българска патриаршия 25.05.2024 17:14 |
Автор: Софийска митрополия

Двери на 19 години

Двери на 19 години

Снимка

 

На 24 май 2005 г. официално беше поставено началото на интернет-портала Двери на Православието. Вече деветнадесет години сайтът работи, за да осведомява своите читатели и да представя неказионна гледна точка към случващото в църковната сфера у нас и по света.

През тези години Двери отстоява себе си като независим източник на новини и коментари, дава трибуна на гласове, които не се страхуват да кажат истината, които търсят Божията правда.

Изминалите години са период, в който израсна и се разви нашето църковно общество. На страниците на Двери бяха отразявани, анализирани и коментирани възникващите трудности, противоречия, противопоставяния и проблеми. Тези години бяха първите стъпки на нашата съвременна църковна журналистика, която въведе хората в света на диалогичността, на смелостта да се чуват и обсъждат различни мнения, да се търсят нови решения, да не се робува на клишетата и страховете.Тези деветнадесет години бяха трудни, защото бяха път към зрелостта не само на Двери, но и на църковното ни общество. Това, което предстои, няма да е по-лесно. Екипът ни обаче е наясно, че подобен църковен медиен проект отдавна няма задача само да информира. Той има и друга важна роля: да образова, да насочва своите читатели към Образа и примера на Този, на Когото следва да подражаваме.

Затова положихме началото на Двери тъкмо на 24 май – деня, когато прославяме силата на Словото да променя и обновява не само отделни човеци, а и цели народи, следвайки завета на Господ Иисус Христос: „Ето, всичко ново творя!“ (Откр. 21:5).


25.05.2024_00:11 | Източник: Двери на Православието 24.05.2024 |
Автор: Двери на Православието

 

Слово на Врачанския митрополит Григорий в Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Слово на Врачанския митрополит Григорий в Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Снимка

Като единонравни на апостолите и учители на славянските страни, богомъдри Кириле и Методие, молете Владиката на всичко да утвърди всички славянски народи в православието и единомислиeто, да умири света и да спаси нашите души!  (Тропар, гл. 4)

 

УВАЖАЕМИ Г-Н ПРЕЗИДЕНТ,

УВАВАЖЕМА Г-ЖО ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ,

УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ Г-Н КМЕТ,

ВАШЕ ВИСОКОПРЕОСВЕЩЕНСТВО, ВАШИ ПРЕОСВЕЩЕНСТВА,

УВАЖАЕМИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВНОСТ,

УВАЖАЕМИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА АКАДЕМИЧНАТА ОБЩНОСТ, УВАЖАЕМИ ПРЕПОДАВАТЕЛИ, КУЛТУРНИ ДЕЙЦИ,

СКЪПИ ДЕЦА, ОБИЧНИ В ГОСПОДА БРАТЯ И СЕСТРИ,

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

Празникът на нашата азбука и на израсналата благодарение на нея наша просвета, книжовност и култура е особено скъп за всяко българско сърце. Радостта ни в този светъл ден е израз на дълбоко вкоренения в народностния ни дух стремеж към просвещението и познанието, към високото и святото. Днешният празник ни сплотява и укрепва, прави ни по-уверени и силни, възкресява в съзнанието ни спомена за най-доброто, което сме дали на света през хилядолетната и превратна българска история.

Този празник е бил винаги скъп и за Православната ни църква. Макар и в най-ново време той да е отделèн от богослужебната прослава на равноапостолните братя Кирил и Методий, той обаче отново остава празник на Църквата, тъй като онова, което празнуваме днес, е родено, отгледано и утвърдено в нейните недра. Просвещението на нашия народ, неговото въздигане от мрака на езичеството към светлината на просветата, която светлина е Сам Христос Бог наш (срв. Иоан 1:4-9), е и остава дело на Църквата.

Църквата е не само духовна майка и кърмилница на православния български род, но също и негова просветителка, и тя остава такава и до днес, защото и днес тя продължава да учи своите верни на истините на вярата и на богопознанието, което е най-съвършеното познание и най-високата просвета. Защото всяко човешко знание е и остава несъвършено и безплодно, ако не се стреми и не води към съвършенството на богопознанието.

Водена от това разбиране и убеждение, светата ни Църква всякога се присъединява към всенародната радост на този светлопразничен ден и в гореща молитва към Всевишния Бог отново изпросва от Него великата Негова милост и щедрост към нашия народ, мирни и благодатни дни и години на съзидателен труд – за прослава на Неговото свето име и за утвърждаването ни в Неговата вечна истина.

В този ден мислите и молитвите ни са по-специално с всички неуморни дейци на попрището на образованието и науката, на книжовността и културата, които с апостолска ревност, отдаденост и себежертвеност, независимо от трудностите, съпътстващи тяхното служение, с чувство за отговорност продължават и днес равноапостолното дело на нашите първоучители – богомъдрите Константин-Кирил Философ и Методий Славянобългарски. Делото на просветата е свято и свещено. То е висока чест и привилегия, а неговите плодове са непреходно богатство за целия ни народ и залог за пребъдването му през вековете.

По молитвите на светите равноапостолни братя Кирил и Методий – всебългарски и всеславянски просветители – Човеколюбецът Бог да укрепва православния ни народ със Своята неоскъдяваща благодат и да бъде с нас във всяко наше добро начинание!

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

24.05.2024_23:49 | Източник: Българска патриаршия 24.05.2024 12:04 |
Автор: Българска патриаршия

 

Копието на чудотворната икона на Пресвета Богородица от Бачковския манастир ще дойде в Софийска епархия за благословение и поклонение /31.05-02.06’24/

Копието на чудотворната икона на Пресвета Богородица от Бачковския манастир ще дойде в Софийска епархия за благословение и поклонение /31.05-02.06’24/

Снимка

 

С благословението на Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод и Наместник на овдовелия Софийски епархийски престол, и по покана на църковното настоятелство при столичния храм „Възкресение Христово“, кв. Челопечене, р-н „Кремиковци“, се организира всенародно поклонение пред копието на чудотворната икона на Пресвета Богородица от Бачковския манастир, чийто оригинал се намира в св. обител.

Всенародното поклонение пред копието на чудотворната икона на Пресвета Богородица ще бъде тържествено отбелязано, със следната програма:

31 май 2024 г. (петък)
16:30 ч. – Посрещане на иконата в началото на кв. Челопечене; Литийно шествие до храма „Възкресение Христово“;
17:15 ч. – Празнична Вечерня. В края на вечернята ще бъде прочетена молитва за благоденствието на българския народ.
Храмът ще бъде отворен до 00:00 часа.

01 юни 2024 г. (събота)
09:00 ч. – Златоустова св. Литургия.
Храмът ще е бъде отворен от 07:00 до 22:00 часа.

02 юни 2024 г. (нeделя)
09:00 ч. – Златоустова св. Литургия.
Храмът ще е бъде отворен от 07:00 до 19:00 часа.

Поканват се всички вярващи да вземат молитвено участие в празничните богослужби.


23.05.2024_22:30 | Източник: Българска патриаршия 23.05.2024 18:46 |
Автор: Софийска митрополия

Литийно шествие и богослужения за празника на св. Георги Софийски Най-нови /26 май (неделя), 09:00 ч/

Литийно шествие и богослужения за празника на св. Георги Софийски Най-нови /26 май (неделя), 09:00 ч/

Снимка

 

С благословението на Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод и Наместник на овдовелия Софийски епархийски престол, празникът на родения и пострадал мъченически за Христовата вяра в столицата св. Георги Софийски Най-нови ще бъде тържествено отбелязан, със следната програма:

25 май (събота), 17:00 ч. – Вечерня в параклис „Св. Георги Софийски Най-нови“, след която (ок. 18:00 ч.) ще се проведе литийно шествие от параклиса до гроба на светеца зад олтара на храм-ротонда „Св. Георги Победоносец“.

26 май (нeделя), 09:00 ч. – Архиерейска св. Литургия в храм-ротонда „Св. Георги Победоносец“.

Заповядайте!

23.05.2024_10:06 | Източник: Българска патриаршия 22.05.2024 11:45 |
Автор: Софийска митрополия

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2024 Г. НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ И МЕРОПРИЯТИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2024 Г. НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ И МЕРОПРИЯТИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)

Снимка

 

 

1 май /сряда/ – 09:00 ч. – Архиерейска Преждеосвещена света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

1 май – 18:00 ч. – Съборно отслужване на Маслосвет в столичния храм „Св. Неделя“;

2 май /четвъртък/ – 09:00 ч. – Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

2 май – 19:00 ч. – Последования на 12-те евангелия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

3 май /петък/ – 08:00 ч. – Царски часове, вечерня с изнасяне на светата Плащаница в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

3 май /петък/ – 19:00 ч. – Опело Христово в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

4 май /събота/ – 09:00 ч. – Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

4 май – 23:30 ч. – Архиерейска света Литургия за Възкресение Христово – Пасха в храм-паметник „Св. Александър Невски“, гр. София;

5 май /неделя/ – 11:00 ч. – Вечерня в 1-ви ден на Възкресение Христово – Пасха в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

6 май /понеделник/ – 10:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. вмчк Георги Победоносец“, гр. София, бул. „Св. Патриарх Евтимий“;

7 май /вторник/ – 10:00 ч. – Възкресение Христово – Пасха, Архиерейска света Литургия в храм „Св. апли Петър и Павел“, с. Белчин, Самоковска духовна околия;

8 май /сряда/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия с освещаване на Енорийски център в храм „Св. Йоан Богослов“, гр. София, кв. „Левски Г“;

9 май /четвъртък/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай“, гр. София, кв. „Връбница“;

10 май /петък/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия и молебен в ПКСХП „Св. Александър Невски“ по повод седемдесет и една години от възстановяването на Българската патриаршия;

16 май /четвъртък/ – 17:00 ч. – Архиерейска вечерня  с лития в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София;

17 май /петък/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София;

19 май /неделя/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в Буховския манастир „Св. Мария Магдалина“, гр. Бухово;

20 май /понеделник/ – 18:00 ч. – Архиерейска вечерня в храм „Св. Константин и Елена“, гр. София, ул. „Одрин“ № 91;

21 май /вторник/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. равноапостолни царе Константин и Елена“, с. Гара Елин Пелин;

26 май /неделя/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в столичния храм-ротонда „Св. вмчк Георги Победоносец“;

27 май /понеделник/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в старинен храм „Св. Петка“, гр. София;

29 май /сряда/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. пр. Йеремия“, гр. София.


03.05.2024_07:43 | Източник: Софийска митрополия 28.04.2024 |
Автор: Софийска митрополия

Неделно училище в нашия храм

Неделно училище в нашия храм

Храм „Св. Св. Кирил и Методий“ oтправя покана към всички желаещи да посещават неделното училище към енорийския център. То ще отвори врати отново от 1 октомври, 2023 г.

Заниманията с децата започват след Св. Литургия в 10:30 и са водени от Магдалена Павлова.
Заниманията за възрастни започват в 11:30 и са водени от проф. д-р Павел Павлов.

Обучението е без ограничение във възрастта и безплатно.

От църковното настоятелство

Новини

Православна България

Днес е четвъртата неделя след Великден, чества се и паметта на свети апостол Карп, и на новомъченик Георги Софийски Най-нови

Днес е четвъртата неделя след Великден, чества се и паметта на свети апостол Карп, и на новомъченик Георги Софийски Най-нови

  Днес е четвърта нeделя след Великден - на разслабения. Определението разслабен в българската Библия се използва за парализиран човек. За изцеряването от Иисус Христос на такъв парализиран се разказва в днешното евангелско четиво. В Йерусалим при така наречените...

Решение на Св. Синод за провеждането на избор за Сливенски митрополит

Решение на Св. Синод за провеждането на избор за Сливенски митрополит

  Решение на Св. Синод за провеждането на избор за Сливенски митрополит Св. Синод в нарочното си заседание на 25.05.2024 г., прот. № 9 – пълен състав, изслуша доклад на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, Наместник на овдовелия Сливенски епархийски...

Честваме третото намиране на главата на свети Йоан Предтеча

Честваме третото намиране на главата на свети Йоан Предтеча

  Днес почитаме третото намиране на главата на свети Йоан Предтеча и Кръстител. Известно е от евангелията, че той бил обезглавен по заповед на цар Ирод Антипа. След това учениците на Йоан съхранили главата му като светиня. Йоан Кръстител и Иисус Христос са...

Двери на 19 години

Двери на 19 години

  На 24 май 2005 г. официално беше поставено началото на интернет-портала Двери на Православието. Вече деветнадесет години сайтът работи, за да осведомява своите читатели и да представя неказионна гледна точка към случващото в църковната сфера у нас и по света....

24 май в Пловдив

24 май в Пловдив

  24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Денят, в който отдаваме всенародната си почит към великото дело на светите равноапостолни братя Кирил и Методий, създатели на нашата култура. По този повод Негово Високопреосвещенство...

Православния Свят

Чествания за 24 май се проведоха в Рим

Чествания за 24 май се проведоха в Рим

  По установена вече традиция 24 май, Денят на св. братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим, където делото на славянските първоучители получава благословението на папа Адриан. Тази година се...

Българите в Милано отбелязаха празника Вход Господен в Йерусалим

Българите в Милано отбелязаха празника Вход Господен в Йерусалим

  Българската църковна община в Милано отбеляза празника Вход Господен в Йерусалим. Св. Литургия отслужи о. Васил Василев, а българите от Милано и околностите изпълниха храма, за да участват в богослужението. В своята проповед о. Васил припомни, че Христос е...

Архиерейско посещение в Париж

Архиерейско посещение в Париж

  С радост Българската православна църковна община в Париж посрещна, по вече установена традиция, Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, във връзка с празника Вход Господен в Йерусалим, свързан исторически с въвеждането  на общината ни в настоящия...

Архиерейско посещение в Коринтската митрополия

Архиерейско посещение в Коринтската митрополия

  В петък сутринта, на 26 април, ученици от „Музикалното училище на Коринт“, придружени от техните учители, посетиха Коринтската света митрополия, за да изпълнят химни от „Опело Христово“, както и да поздравят Коринтския митрополит Дионисий за настъпващия...

Великопостно оттегляне за молитва на клира на епархията ни зад океана

Великопостно оттегляне за молитва на клира на епархията ни зад океана

  Традиция вече стана ние, клириците на Българската източноправославна епархия в САЩ, Канада и Австралия, през петата седмица на Великия пост да напускаме домовете и енорийските си църкви и с благословението на епархийския архиерей за няколко дена да се оттегляме...

Anafora.bg