ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
1
2
3
4
5
09 апр.
09 апр. 2024 - вторник    
8:00-18:00ч.
Events on 01 апр. 2024 - понеделник
Events on 02 апр. 2024 - вторник
Events on 03 апр. 2024 - сряда
Events on 04 апр. 2024 - четвъртък
Events on 08 апр. 2024 - понеделник
Events on 09 апр. 2024 - вторник
09 апр.
9 апр. 24
София
Events on 10 апр. 2024 - сряда
Events on 11 апр. 2024 - четвъртък
Events on 13 апр. 2024 - събота
Events on 15 апр. 2024 - понеделник
Events on 16 апр. 2024 - вторник
16 апр.
Events on 18 апр. 2024 - четвъртък
Events on 22 апр. 2024 - понеделник
Events on 23 апр. 2024 - вторник
Events on 24 апр. 2024 - сряда
Events on 25 апр. 2024 - четвъртък
25 апр.
Events on 26 апр. 2024 - петък

Новини от православна България

Празникът Вход Господен в Йерусалим в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“

Снимка

 

„В Йерусалим всички пеели: „Осанна, благословен е идещият в името Господне, царят Израилев!“. От тогава до ден днешен не е секнала тази песен – „Осанна, благословен е идещият в името Господне, царят Израилев!“. Всяка година си спомняме за този тържествен вход. Всяка година посрещаме Господ Иисус Христос. Всяка година държим в ръка върбови клонки и цветя, като по този начин ставаме съучастници на всички онези, които посрещнаха тогава Христос в Йерусалим. Именно това е значението на върбовите клонки. Те не са, за да бъдат занесени за здраве, щастие, късмет и любов и за всякакви други ритуали, които се извършват с тях. Върбовите клонки показват нашето участие в радостта на празника“, каза в словото си Врачанският митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод в края на празничното богослужение по повод Вход Господен в Йерусалим.

Тържествената света Литургия бе отслужена в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, а с митрополит Григорий съслужиха Преосвещените епископи Мелнишки Герасим, гл. секретар на Св. Синод и Белоградчишки Поликарп, викарий на Софийския митрополит, както и архим. Василий, протосингел на Софийска св. митрополия, архим. Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, ставр. ик. Костадин Гаврилов, прот. Антоний Милушев и протодяконите Александър Нешев, Иван Петков и Деян Коруноски.

Празничните песнопения бяха изпълнени от смесения хор при Патриаршеската катедрала, под диригенството на Георги Еленков. Тържествената богослужба бе излъчена и на живо в ефира на Българската национална телевизия. На причастния канон прот. Антоний Милушев произнесе слово за празника.

Десетки бяха православните християни, които се причастиха с Тялото и Кръвта Христови. В края на богослужението бе изпято многолетие, а митрополит Гиргорий поздрави всички, които днес честват своя имен ден, както и всички православни християни.


29.04.2024_08:41 | Източник: Българска патриаршия 28.04.2024 12:33 |
Автор: Българска патриаршия

Неделя Вайя в Пловдив

Снимка

 

На големия Господски празник Вход Господен в Йерусалим Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейската света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив.

С Владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, храмовото духовенство и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

В този празничен ден храмът се изпълни с миряни, пристъпили прага на дома Господен с върбови клонки в ръце и с много радост, вяра, надежда и любов в душите си.

На богослужението присъстваха също: кметът на Пловдив г-н Костадин Димитров и съпругата му г-жа Доника Димитрова, командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев и съпругата му – зам.-министърът на външните работи полк. Невяна Митева, областният управител инж. д-р Илия Зюмбилев, народният представител г-н Радомир Чолаков, бившият кмет на Пловдив г-н Здравко Димитров, г-н Вакрил Запрянов – ктитор на храмове, държавни и общински служители, общественици.

С едно сърце и уста всички изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш”.

По време на причастния канон архипастирят на Пловдивска епархия се обърна към присъстващите с вдъхновено слово за празника и призова в тази Велика Страстна седмица да бъдем със Спасителя Христос и да изживеем в мир с душите си и любов помежду си Христовото Възкресение.

Пловдивският митрополит Николай честити имения ден на ген.-майор Явор Матеев, полк Невяна Митева и г-н Здравко Димитров. Владиката им поднесе в дар икони с Тайната вечеря и с Пресвета Богородица за благословение и в израз на благодарност за тяхната всегдашна отзивчивост и съпричастност към църковното дело.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

29.04.2024_08:35 | Източник: Българска патриаршия 28.04.2024 18:00 |
Автор: Пловдивска митрополия

Архиерейска литургия за празника Лазаровден с освещаване на новите стенописи на столичния храм „Св. Георги Победоносец“ кв. Горубляне

Снимка

 

В деня Възкресение Лазарово, с благословението на Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий – Наместник-председател на Св. Синод и Наместник на овдовелия Софийски епархийски престол, бе отслужено празнично богослужение с чина на обновление на храм от Негово Преосвещенство Браницки епископ Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“.

Епископ Пахомий бе посрещнат от иконом Лазар Георгиев, храмовото духовенство и гости.

Около Светата трапеза с архиерея съслужиха: архимандрит Мелетий – заместник-ректор на Софийската семинария, иконом Лазар Георгиев, председател на църковното настоятелство при храма, ставрофорен иконом Борис Петров – и.д. игумен на Обрядовския манастир „Свети Мина“, протойерей Петър Петров, свещеник Стоян Иванов от храмовото духовенство и дякон Слави Спасов, секретар на семинарията.

Преди Светата Литургия бе извършено чина с освещаването на изцяло новите стенописи в храма, изографисани от зографите Владимир и Александра Андрееви, които поетапно за 5 години изрисуваха цялостно столичната църква.

След това епископ Пахомий пострига за четец и певец младежа Росен, който да подпомага на храмовото духовенство по време на Богослуженията.

Тържествуващият храм не можа да побере множеството хора, които бяха дошли да почетат празника Лазаровден и да поздравят лично своя духовен наставник отец Лазар, който отбелязва и имен ден.

В края на богослужението служещият архиерей произнесе празнично слово за празника, като обърна особено внимание на Чудото Христово – Възкресяването на Лазар Четвертодневни, приятел Христов. В края на словото си архиереят лично поздрави именика отец Лазар, като му пожела с духовни сили и усърдие да се труди за благолепието на поверения му храм и да води с любов Христовото стадо.

В отговор отец Лазар благодари на архиерея за отслужената литургия, за подкрепата на църковното настоятелство, на зографите, ктиторите и множеството, което изпълни храма с любов и почит.

Бе изпято многолетствие за благоденствието на христолюбивият български народ. По традиция в двора на храма малки деца-лазарки с музикална програма поздравиха епископ Пахомий и отците по случай празника. От своя страна владиката поздрави децата и ги благослови, като всяко дете получи подарък и детска Библия за спомен.

Тескт и снимки: Мая Георгиева

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

29.04.2024_08:27 | Източник: Българска патриаршия 28.04.2024 14:01 |
Автор: Софийска митрополия

Архиерейска литургия за Лазаровден в храм „Възкресение Лазарово“ в гробищния парк „Бакърена фабрика“

Снимка

 

Днес, 27 април, Православната църква отбелязва Лазаровден, съботния ден преди Цветница. Това е денят, в който си припомняме възкресението на праведния Лазар – ученик на Христос, брат на Мартa и Мария, кoготo Иисус извежда от гроба и възкресява за живот.

В чест на празника, с благословението на Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод и Наместник на овдовелия Софийски епархийски престол бе отслужена архиерейска св. Литургия в отбелязващия своя празник днес, храм „Възкресение Лазарово“, намиращ се в столичния гробищен парк „Бакърена фабрика“.

Бoгослужението бе възглавено от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, в съслужение с архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийската епархия, ставрофорен иконом Александър Георгиев, предстоятел на храма, ставрофорен иконом Василий Сарян, предстоятел на столичния храм “Преображение Господне”, йеродякон Вартоломей и йеродякон Поликарп. Църковните песнопения бяха изпълнени от певци, ръководени от д-р Андрей Касабов.

В края на светата Литургия епископ Поликарп се обърна с празнично слово към духовенството, певците и църковното изпълнение. Владиката припомни евангелския разказ за възкресението на четиридневния Лазар и напомни на вярващите, че за Бога всичко е възможно.

“Днес, почитайки и спомняйки си за възкресението на Лазар, си спомняме и за възкресението на Спасителя, и даваме едно начало на предстоящата Страстна седмица, като се надяваме Бог да ни даде сили да я извървим и преминем достойно. С възкресението на Лазар, Господ показа Своята силна любов и състрадание към хората и това, че което е непосилно за нас е възможно за Бога. Възкресението, което озари Лазар и възрадва неговите сестри и приятели, в последствие го направи проповедник на Христовото възкресение сред юдеи и езичници, утвърждавайки Христовата църква, която беше пример в името Христово. Нека и ние, вървейки достойно в това поприще, да бъдем пример за онези, които са около нас и когато дойдат различни изпитания, да знаем, че служим на Бога, а не на човеците” – каза в словото си владиката.

Текст: Весела Игнатова

Снимки: Димитър Цонков

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

29.04.2024_08:19 | Източник: Българска патриаршия 28.04.2024 13:59 |
Автор: Софийска митрополия

Започва Страстната седмица и днес е Велики понеделник

Снимка

 

Започващата от днес седмица се нарича „страстна“ заради припомнянето на страданията и кръстната смърт на Иисус Христос („страст“ е старинна българска дума за страдание). Поради величието на тези събития седмицата и дните в нея се наричат също „велики“. А от усилените молитви в тези дни, когато вярващите ходят и сутрин, и вечер на богослужения, е произлязло и народното име на седмицата като „молбената нeделя“.

От Лазарова събота започна припомнянето на събитията от последните земни дни на Спасителя Иисус Христос: възкресяването на Лазар, заговора за убийството на Иисус, тържественото Му влизане в Йерусалим. А във Велики понеделник в богослужебните песни се слуша описан случаят от Стария Завет с еврейския патриарх Йосиф, когото родните му братя продали като роб в Египет. Той е един от най-ранните предобрази на Христос, Който също бил предаден от хората, не понесли Неговото присъствие сред себе си, а накрая дори Го убили.

От новозаветните поучения в този ден ни се предлага притчата на Христос за безплодната смокиня – символ на душата, която не дава духовен плод, защото липсват усилия и старания за нейното плодородие.

Редът и съдържанието на бoгослуженията през тази седмица са неповторими, създадени тъкмо за всеки един ден на Страстната седмица. Като се начене от нeделя вечер, след обичайната вечерна, в началото на нощта се отслужва утринната за понеделник, на която се пее песента „Ето, Женихът идва“. Затова и богослужението се нарича „Последование на Жениха“, т.е. Христос, оприличаван на младоженец на невестата – Църквата. Припомня се притчата за десетте девойки и се препоръчва примерът на петте разумни от тях, които били готови да срещнат Младоженеца Христос. Това се служи в навечерието на първите три дни, а сутрин се отслужва така наречената литургия на преди осветените дарове.

29.04.2024_07:39 | Източник: БТА 29.04.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

Агатополски епископ Йеротей: Житейските тегоби трябва да посрещаме с търпение

Снимка

 

Агатополски епископ Йеротей отговори с публично обръщение на миряните от Сливенска епархия, които поискаха в отворено писмо от него да се защити срещу постоянно отправяните към него обвинения от двамата сливенски братя-свещеници Евгений и Силвестър Янакиеви, които го обвиняват в безстопанственост и други пропуски в управлението на Поморийския манастир. Тези недоказани и до този момент обвинения бяха използвани за организиране на ревизия в Поморийския манастир, резултатите от която не бяха оповестени. Те дадоха основание и на синодните архиереи да изключат еп. Йеротей от списъка с достоизбираеми епископи за новия епархийски избор, тъй като, по думите на Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, той нямал необходимите административни качества за митрополит.

Хаосът с анулирането и повторното организиране на избор за Сливенски митрополити, спонтанните протести в епархията, противоречивите решения на Св. Синод и нервното поведение на отговорните митрополити повишиха напрежението в епархията, разколебаха доверието на миряните и клира в свещеноначалието и закономерно доведоха до нови протестни акции. Прозвучаха дори заплахи за „нова великденска акция“ в Сливен и недопускане на новоизбрания митрополит.

През целия период от февруари до сега еп. Йеротей пребивава в Рилския манастир. Въпреки това митрополити му вмениха вина, че не е накарал протестиращите срещу касирането на избора, на практика в негова защита, „да се приберат в храмовете“. Това обвинение прозвуча въпреки че протестите в епархията, а и в цялата страна, бяха спонтанни, закономерно следствие от управленския хаос и противоуставни действия на синодните митрополити. Организиране на хора – свещеници, монахини и миряни, за протестни действия в София имаше от страна не на еп. Йеротей, а на Пловдивски митрополит Николай, който задължи десетки свои клирици да пътуват до София. Това действие обаче не се вменява като достойно за порицание поведение на епархийски митрополит.

Въпреки това, в навечерието на Страстната седмица, еп. Йеротей отправи обръщение към миряните, които го подкрепят. Това е втората му публична изява след призива към о. Иван от Сливен да прекрати гланата стачка.

Публикуваме целия текст на обръщението:

О Б Р Ъ Щ Е Н И Е

Възлюблени в Господа отци, братя и сестри в Христа от Сливенска епархия,

Най-смирено бих искал да отговоря на вашето Открито писмо, което смятам, че е истинна проява и свидетелство на най-искрената Ви почит, уважение и любов към мен, като ваш духовник и свещенослужител. Оценявам високо вашето топло, сърдечно отношение към мен, на което съм се радвал и при всяко извършено богослужение в храмовете на Сливенска епархия, като дял от Кораба на спасението, който е нашата обична Православна църква. Винаги съм усещал и вашата ревност и църковна всеотдайност при личното ми духовно общение с всеки от вас. Благодаря ви за вашата помощ и съдействие в осъществяването на съвместните ни инициативи, дейности и трудове. За това изразявам сега своята благодарност и признателност за усилията ви да търсите истината и правдата и да се стремите да запазвате моето име, чест и достойнство неопетнени и чисти. Но личното достойнство не се брани само с витиевати слова или разгорещени прения. То се оценява за голяма наша радост, в крайна сметка, от Всемилостивия и Всепрощаващ Бог.

А сега, когато се приближаваме към края на св. Четиридесетница и ни предстои Страстната седмица, след нея Възкресение Христово и после Светлата седмица, та именно сега, когато цялото духовенство и всички миряни желаят спокойно да се молят и да се готвят за великия Празник, са излишни всякакви безпокойствия, вълнения, разногласия и разномислия. Нека да отдадем всичко на Празника на Победата над смъртта, греха и противника на нашето спасение! Нека взаимно да се опростим с всички наши събратя в Христа, да оставим в забвение всички наши простъпки, опущения и немощи! На това ни учи нашият Господ Иисус Христос! Това беще и вседушевното желание на приснопаметния и обичен нам дядо Йоаникий – да се възцари мир и всеопрощение в Сливенска епархия! Християнинът не бива нито да съди и да осъжда брата си или сестрата си, а и изобщо не трябва да желае да се съди с някого, а да знае, че има само един Съдник на човешките дела, чувства и помисли!

И така, нека уповавайки се на Божия Промисъл, Премъдрост и Всесилност, да гледаме непоколебимо напред в бъдещето, а не в миналото. Призовавам всички вас да молим Всеподателя Бога така да произволи и да устрои всичко в предстоящето ни житейско поприще, че бъднините да бъдат за благопреуспяването на Сливенска епархия и изобщо за благосъстоянието на древнопросиялата Българска православна църква.

Призовавам над вас Божието благословение и ви пожелавам преуспяване в Христовата вяра, надеждата във Възкресението и любовта към Пресветата Троица и ближните. А житейските превратности и тегоби нека да посрещаме с дълготърпение и смиреномъдрие, като проявяваме любовта си към Бога и ближните си на дело!

28.04.2024_13:13 | Източник: Двери на Православието 28.04.2024 |
Автор: Двери на Православието

Увеличават се аудиотекстовете в Двери

Снимка

 
През тази година продължава да се попълва колекцията от аудиотекстове от различни автори в Двери. След публикуването на текстове от книгите на Лимасолски митрополит Атанасий, прочетени от псалта Никола Антонов (тук), колекцията на Двери се обогатява с нови аудиозаписи на проповеди на Сурожки митрополит Антоний (Блум) с гласа на Аглика Инфанте.

За празника Цветница сме подготвили видео-версия на проповедта на митр. Антоний „Вход Господен в Йерусалим. Страстната седмица. Пасха“. През следващите дни ще бъдат прибавени още два аудиозаписа с текстове на забележителния проповедник на 20 в., прочетени от Аглика Инфанте. Митр. Антоний е един от най-харизматичните пастири и богослови на отминалото столетие, чието слово е въцърковило десетки хиляди млади хора. Част от неговите проповеди, публикувани в нашия сайт Живо Предание: образци на съвременното православно богословие, ще бъдат озвучени в рамките на новия ни проект. Записите ще бъдат публикувани в рубриката „За слепите“, но те са подходящи и за всички, които в забързаното ни ежедневие намират все по-трудно време да остават насаме с писания текст.



28.04.2024_13:09 | Източник: Двери на Православието 27.04.2024 |
Автор: Двери на Православието

Хиротония на Никополски епископ Матей

Снимка

 
На 27 април, Лазарова събота, по решение на Св. Синод на БПЦ-БП във Велико Търново бе отслужена архиерейска св. Литургия и бе извършена епископската хиротония на архим. Матей. Преди началото на светата Евхаристия архим. Матей застана пред досточтимите архиереи и изповяда Символа на вярата, даде епископските обещания да пази свещените канони на светите апостоли, на Седемте вселенски събора и на поместните събори, както и обеща да пребивава в послушание съм Светата Църква.

Св. Божествена литургия бе възглавена от Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий, който бе в съслужение със синодалните архиереи: Пловдивски Николай, Старозагорски Киприан и Техни Преосвещенства Велички епископ Сионий, игумен на Бачковския и Троянския манастири, Знеполски епископ Арсений, първи викарий на Пловдивския митрополит, Смоленски епископ Висарион, втори викарий на Пловдивския митрополит и Велбъждски епископ Исаак, втори викарий на Софийския митрополит, архим. Максим, свещеници както и протодяконите Иван Петков и Деян Коруноски и дякони.

По време на светата Литургия, след като три пъти обиколи светия Престол и се поклони в четирите му краища, архим. Матей коленичи и архиереите възложиха върху него светото Евангелие и ръцете си, призоваха Светия Дух над него и измолиха Божията благодат да снизходи над новия епископ.

В края на богослужението митрополит Григорий прочете поздравително слово, в което той насърчава новия епископ Матей: „По единодушно благословение на целия Свети Синод на БПЦ, в съборно съслужение с нашите Високопреосвещени и Преосвещени събратя Архиереи, най-вече по благодатта на Всесветия и Животворящ Дух и воля Божия – сме в радостта на Вашата епископска хиротония. Апостолското приемство и съборността в Светата Православна Църква са дар Божий, верен лакмус и непоклатима основа на благодатното свещенство. Епископът, носейки на плещите си най-високото призвание и отговорност, винаги пренебрегва своите човешки нужди и потребности и бди денонощно над повереното му от Бога паство. Трудовете са безкрайни, Божията нива необятна, предизвикателствата и пречките са зад всеки ъгъл. Впрочем така е било в земния живот със Самия Господ Иисус Христос и неговите свети апостоли; така е било с нашите предшественици, така ще бъде и до края на света. Всичко това не ни отчайва, Преосвещени братко Матее, защото макар и на високо поставени в църковната йерархия, ние вършим нашето смирено послушание към Кормчията на спасителния кораб. Кормчията е Господ Иисус Христос, а корабът – Светата Православна Църква. Уверявам Ви, че Той Господ Иисус Христос не закъснява (а често предваря) за да ни помогне в изпитанията и да превърне скръбта в утеха, да ни направлява премъдро и правилно в съработничество по съзиждане на Божието домостроителство…

Останете с твърда надежда, че чрез закрилата на ревностния Ходатай на целия християнски род – Господа Нашего Иисуса Христа и молитвите на светиите, просияли в Никополската и цялата Българска земя, Господ ще Ви помогне да извършвате новото Ваше служение за слава Божия, за добро на Църквата и Отечеству на пользу. Вашата хиротония по Божия воля се случва в деня на чудото във Витания – Възкресението на Лазар. Господ възкресява Своя приятел и тръгва по пътя към Голгота. Нека епископското служение бъде възлюбено от Вас така, както Христос е обичал Лазар. Бъдете като Лазар – жилище на Светия Дух и извор на духовна благодат. Бъдете и Вие „любим приятел” на Господа! Вашето епископство да изгасява омразата за да осветява с Христовата светлина онези, които все още ходят в тъмнината, за да можем с една уста и едно сърце да пеем слава и хвала на Господа Бога Създателя на всичко. Да възкликваме от радост утре и дай Боже през щастливото православно дълголетие към Господа Нашего: „Благословѐн грядӹй во úмя Госпóдне, благословúхом вы из дóму Госпóдня, Бóгъ Госпóдь, и явúся нáмъ.”“

В отговор на това Никополският епископ Матей изрази своята искрена благодарност, като каза: „Днес над мен Господ постави кръста, да бъда пастир на своите по-малки братя – особено към онези, които са загубили надежда; онези, в които любовта е пресъхнала. Заради всички Господ извърши подвига на изкуплението на Кръста, заради всички поемам с любов службата на епископското служение да споделя плодовете на тази велика жертва с всеки човек по всяко време – бидейки грижовен баща, духовен наставник, търпелив учител, стараейки се да давам пример на достоен служител на олтара Господен и вдъхновяващ другите към християнски дела и пламенна вяра.

Всемилостивият Бог днес ми даде дял от Своето земно лозе, на което усърдно да се трудя. И тази Негова благодат получих даром по Негово безкрайно човеколюбие, така че даром и аз ще даря себе си в полза на спасението на повереното ми словесно стадо. Този дар не ще скрия в земята, а таланта, даруван ми от Господаря, ще се старая да преумножа, за да не загубя животворните течения на благодатта и да не стана като безплодната смоковница. С пламенна вяра, непоклатима надежда и искрена любов ще се подвизавам в усърдната и плодотворна дейност на църковния виноград, който ми е поверен, за да вкуся колко щедър и милостив е Господ (Пс.102:8). Смирено изказвам своята благодарност към Св. Синод на Българската православна църква и най-вече към моя епархийски митрополит – дядо Григорий Великотърновски, за това, че ме призова да бъда негов викарен епископ. Осъзнавам, че съгласно думите на св. Василий Велики епископът трябва да бъде опора на отечеството, украшение на Църквата, стълб и утвърждение на Истината. Затова с търпение и упование в Божията помощ ще вървя по отредения ми спасителен път, като не опозорявам вашия избор и извършеното над мен ръкоположение за епископ на древнопросиялата Никополска епископия“.

След светата богослужба духовниците и православните християни от Великотърновска епархия поздравиха новия епископ и му пожелаха крепки сили и Бог да го подкрепя.

28.04.2024_12:57 | Източник: Българска патриаршия 27.04.2024 17:45 |
Автор: Великотърновска митрополия

Негово Високопреосвещенство Митрополит Григорий взе участие в празника на Областна администрация – Кюстендил

Снимка

 
На 25 април Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий – наместник-председател на Св. Синод и наместник на овдовелия Софийски епархийски престол, посети Кюстендилска духовна околия. Повод за архиерейското посещение бе честването на 25 години от създаването на Областна администрация – Кюстендил. Пристигайки в града, център на една от духовните околии на богохранимата и богоспасяема Софийска епархия – Кюстендилска духовна околия, Негово Високопреосвещенство бе сърдечно посрещнат в обновеното Архиерейско наместничество от Велбъждския епископ Исаак – втори викарий на Софийския митрополит, заедно с духовници от града. Митрополит Григорий се поклони на светините, съхранявани в храм „Св. вмчк Димитър Солунски“, а след това посети и сградата на Архиерейското наместничество.

Тържественото отбелязване на 25 години от създаването на Областна администрация Кюстендил започна с празничен водосвет, който се състоя в залата на Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в града. Той бе отслужен от Наместник-председателя на Св. Синод, който бе специален гост на юбилея. Митрополит Григорий отслужи и молебен за здраве и благословение на служителите на Областна управа. Заедно с него съслужиха Негово Преосвещенство Велбъждския епископ Исаак – втори викарий на Софийския митрополит и архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия, архимандрит Василий, протосингел на Софийска митрополия, и кюстендилски духовници.

В края на последованието синодалният архиерей поздрави областния управител и служителите на администрация по повод 25-ата годишнина, както и присъстващите гости, благопожелавайки им здраве, Божията помощ и успехи в трудовете им занапред. Синодалният архиерей поднесе дар на Областната администрация – икона с образа на св. равноапостолни Константин и Елена – държавници, управлявали поверения им народ с вяра и мъдрост, овенчани от Бога с венеца на светостта.

Събитието бе уважено от бивши областни и заместник областни управители, заемали длъжностите от създаването на администрацията през 1999 г. до наши дни. На празника присъстваха областните управители от съседни области, представители на регионални институции и на съдебната власт, кметове и председатели на общински съвети, на работодателски и обществени организации.

В своето приветствено слово настоящият областен управител инж. Александър Пандурски изказа специални благодарности за добрата работа и коректното партньорство от страна на всички институции, настоящи и бивши служители на администрацията, областни управители и техни заместници. Той подчерта, че благодарение на всички тях в Кюстендилска област са реализирани редица важни проекти, инвестиции и полезни за обществото идеи.

В края на словото си областният управител излъчи общо послание и призив: „Независимо какво ще бъде политическото представителство след предстоящите избори, ние – държавата, общините и бизнесът, трябва да положим усилия, знания и опит, за да превърнем Кюстендилска област в едно добро място за бизнес, трудова реализация и достоен живот на нашите съграждани. Уверявам ви, че това още повече ще мотивира администрацията да предоставя възможно най-добрите услуги на жителите на област Кюстендил!“

На финала на тържествената част служителите на администрацията, бившите областни и зам.-областни управители си направиха общи снимки за спомен, които да останат за историята и в архива на Областна управа.

Текст: Весела Игнатова

Снимки: Областна администрация – Кюстендил

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

28.04.2024_12:46 | Източник: Българска патриаршия 27.04.2024 14:52 |
Автор: Софийска митрополия

Честваме празника Вход Господен в Йерусалим (Връбница – Цветница)

Снимка

 
Днес е последната нeделя от Великия пост, наричана Вход Господен в Йерусалим или Вайя (от гръцки – Връбница) и Цветница. В този ден честваме тържественото влизане на Иисус Христос в Йерусалим няколко дни преди страданията и кръстната Му смърт.

Дни преди юдейския празник Пасха Христос тръгнал за Йерусалим от Витания, където възкресил Лазар. Той поискал учениците Му да вземат едно осле (магаренце) от близкото село, седнал на него и придружен от тях, и от други Свои последователи наближил стените на свещения град.

Когато жители на града и много от поклонниците за празника научили, че Той идва, се стекли да Го посрещнат. Те вече научили за възкресяването на Лазар и били въодушевени от чудото на Христос, мнозина от тях виждали в Него Божи пратеник. Затова едни постилали дрехите си, за да мине Той по тях, други носели палмови клонки в ръце и с тях Го приветствали, като викали: „Осанна! (Да живее!) Благословен е идващият в името Господне, израилският цар!“. Този вид приветствия били обичайни за царете на еврейския народ, а с него евреите посрещнали Иисус Христос като благодатния израилски цар – Месия, Помазаника (на гръцки – Христос), Който бил обещан от Бог като Спасител.

Сам Иисус Христос не обръщал особено внимание на почестите, не се поддавал на празничните чувства на народа, нито се ласкаел от временната слава, защото добре знаел, че всъщност вече пристъпва към страданията и кръстната Си смърт.

Юдейските първенци поискали от Христос да забрани на народа да ликува, но Той им отвърнал: „Казвам ви, че ако тия млъкнат, то камъните ще завикат“, т.е. това приветствие на хората било искрено и заслужено.

На този ден у нас вярващите носят върбови клонки, подобно на възторжените посрещачи на Спасителя, за да Го посрещнат в душите си.

От утре започва Страстната седмица (седмицата на Христовите страдания), след която е Възкресение Христово.

27.04.2024_12:27 | Източник: БТА 27.04.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев