ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
1
2
Events on 14 май 2024 - вторник
Events on 15 май 2024 - сряда
Events on 16 май 2024 - четвъртък
Events on 20 май 2024 - понеделник
Events on 23 май 2024 - четвъртък
Events on 27 май 2024 - понеделник
Events on 29 май 2024 - сряда
Events on 30 май 2024 - четвъртък
Events on 31 май 2024 - петък
31 май
Events on 01 юни 2024 - събота
Anafora.bg

…взе в Своите свети и пречисти и непорочни ръце хляба, благодари и благослови, освети, разчупи и даде на Своите свети ученици и апостоли, като каза:
Вземете, яжте, това е Моето тяло, което за вас се преломява за опрощаване на греховете.
Пийте от нея всички, това е Моята кръв на Новия Завет, която за вас и за мнозина се пролива за опрощаване на греховете.

Важно

ВЪЗВАНИЕ

ВЪЗВАНИЕ

Снимка

 

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

Скъпи в Господа отци, братя и сестри,

Предстоят ни съдбоносни избори за Патриарх на родната ни БПЦ, както и държавни избори.

Обръщаме се към всички, които желаят молитвено да подкрепят нашата св. Църква и Родина.

Нека всеки ден от днес до 30 юни прочитаме Молебния канон към Пресвета Богородица.

Господ Бог по Нейните всесвяти молитви да ни прости и помилва, да излее Своята Божествена милост към нашата родна св. Църква и към нашия народ.

Ловчански митрополит Гавриил

Неврокопски митрополит Серафим

Видински митрополит Даниил 

27.05.2024 г.


27.05.2024_23:54 | Източник: Българска патриаршия 27.05.2024 17:27 |
Автор: Ловчанска митрополия

 

Честваме паметта на свещеномъченик Терапонт Сардийски и на свети Йоан Русин

Честваме паметта на свещеномъченик Терапонт Сардийски и на свети Йоан Русин

Снимка

 

Свети Терапонт живял през III век и бил епископ в град Сарди, област Лидия в Мала Азия. В средата на века положението в римската империя станало безнадеждно и християнското учение привличало много последователи. Но християните отхвърляли култа към императора и другите божества, с което предизвиквали враждебността на властите.

Император Валериан организирал нови гонения, много християни били подложени на мъчения и убити. Жертва на императорския указ, който предвиждал смъртно наказание за християните, ако откажат да признаят римската държавна религия, станал и свети Терапонт. Той бил заловен и жестоко изтезаван. Понесъл твърдо изтезанията и на 27 май 259 г. бил посечен с меч.

Свети Йоан бил руски войник християнин, който по време на поредната руско-турска война в 1711 г. бил взет в плен при град Азов от татарите. Те пък го продали на турски кавалерийски офицер от село Прокопи в малоазийската област Кападокия. Той взел Йоан за ратай, да се грижи за конете му. Селото било в район, където имало много хълмове от пясъчник, в който хората си издълбавали домове, храмове и стопански помещения. Така и в Прокопи Йоан живеел в издълбания обор при конете, но се грижел много добре за тях и господарят му оценил добротата и предаността на ратая християнин. Давал му възможност да се моли и да ходи на църква в пещерния храм „Св. Георги“.

Йоан живеел в молитва, смирение и вярност към Христовото звание, бил за пример на християни и мюсюлмани. Упокоил се в 1730 г. и бил погребан с почит от християните в селото. След време се установило, че тялото му е нетленно и го положили в ракла. При размяната на населението през 1924 г. християните от Прокопи се изселили на остров Евбея в Гърция, като взели и мощите на светеца русин. Днес те са една от най-големите християнски светини в южната ни съседка.

27.05.2024_09:40 | Източник: БТА 27.05.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

Слово-отговор на Сливенския митрополит Арсений

Слово-отговор на Сливенския митрополит Арсений

Снимка

 

Ваше Високопреосвещенство митрополит Григорий, наместник-председател на Св. Синод,

Ваши Високопреосвещенства,

На милостивия Господен благослов за отговорно призвание и на благосклонния вот за високо доверие, които днес получавам с избирането ми за Архипастир на Сливенската катедра, аз с трепетно вълнение и смирено съзнание се откликвам: „Ето, ида, Боже, да изпълня Твоята воля“. (Евр.10:9). На Божията свята воля, изявена чрез гласа на Светия Синод на родната ни Света Църква, аз подчинявам своето лично желание, защото: „кой съм аз, за да можех попречи Богу“ (Деян.11:17).

С трепет се изпълва сърцето ми в този момент, когато бивам избран на тази висота в църковното служение, и поставен за Архипастир на Сливенската епархия.

Чувствам се слаб да изпълня това велико служение, за което съм повикан, но се уповавам на Божията сила, която се в немощ напълно проявява (2 Кор.12:9). Като сърдечно моля Вас свети Архипастири да ми бъдете в подкрепа чрез светите Ви молитви и мъдри съвети, чрез братска отзивчивост и единодействие за да мога и аз с вас, да понасям един другиму теготите, за да изпълня закона Христов (Гал.6:2). А, аз, най-малкия сред вас, ще се старая да бъда „добър служител на Иисуса Христа, хранен с думите на вярата и доброто учение“ (1Тим. 4:6), за да бъда „образец на верните в слово, поведение, любов, дух, вяра и чистота“ (1 Тим.4:12)., да ръководя поверения ми клир и паство на Сливенската епархийска църква, с дълготърпение и благост, с нелицемерна любов, със слово на истината чрез оръжията на правдата в дясна и лява ръка при чест и безчестие, при укори и похвали (2Кор.6:6-8), като не търся човешка слава (1Сол.2:6), нито се стремя към гнусна печалба (1Петр.5:2).

Поемайки кръста на митрополитското служение на Сливенската епархия, като се надявам на молитвите на верните, които да ме ободряват за да поддържам винаги горящ светилника на ревността в служението си, за да допринеса за усъвършенстване в делото на служението, в съзиждане на тялото Христово (срв. Еф.4:12-13).

Умиление изпълва душата ми, чувствата, които ме вълнуват в тоя момент, ще оставят дълбоки и незаличими следи в живота ми. Ясно виждам Божията милост още в ранните години на моето посвещение в монашество, когато Бог ме срещна с мъдър богоозарен мъж, изпълнен с пламенна ревност по Бога, моя духовен отец и наставник във вяра и иночество Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, на когото засвидетелствам своята вярност, синовна обич и благодарност, признателност за грижите, за проявеното отеческо внимание и изрядна любов – любов, която „всичко извинява и всичко претърпява“ (1 Кор.13:7)– по време на моето служение, в Пловдивската епархия в различните длъжности, които заемах, съобразно Вашето благословение, така Вие ме направихте свидетел на Вашето всеотдайно служение на Бога и на светата ни Църква, от които се възпитах в ревностно и усърдно пазене истините на светата вяра, свещените канони и догмати, литургичната и богослужебна практика, храмостротелство, просветна дейност, църковната администрация и мъдро ръководство в делото на епархията като Ваш помощник.

Искрено съм Ви благодарен Високопреосвещени Владико Николай, че въпреки човешките ми слабости, Вие ме покрихте с толкова милост и облякохте в толкова благодат. Нямам достатъчно думи, за да изразя в достойна мяра всичко, което направихте за мен. Разчитам на Вас, на Вашата подкрепа, на Вашите мъдри съвети и молитви.

Сърдечно благодаря на Високопреосвещения Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, който като наместник на овдовелия Сливенски епархийски престол положи много труд и усилия за провеждането на избора в Сливенска епархия.

Вседушевно благодаря на Високопреосвещените митрополити Антоний и Яков с които се трудехме в Пловдивска епархия, на Преосвещените епископи- Велички Сионий, който бе и мой ректор в Соф Дух Семинария, Белоградчишкия епископ Поликарп и Смолянския епископ Висарион, за братската взаимопомощ и разбирателство.

Отправям и сърдечна благодарност към епархийските избиратели, посочили ме като един от двамата предпочетени кандидати за техен епархийски архиерей. Едно обстоятелство, което ме задължава да положа всичките си човешки сили, за да оправдая тяхното доверие за служение в мир, разбирателство и взаимен напредък.

Вратата на Сливенската митрополия ще бъде отворена за всеки един – клирик или мирянин, търсещ помощ, утеха или съвет.

Благодаря и на моите родители, които винаги ме подкрепят, на моите преподаватели в семинарията и духовната академия, на духовните ми чада и приятелите ми, които никога не ме изоставиха. Никого никога няма да забравя в молитвите си.

В своето служение ще се старая да подражавам на примера на моите предшественици, и особено на присноблажения Сливенски митрополит Йоаникий, който възложи десница на епископската ми хиротония, и който прояви усърдно старание за благопреуспяването на Сливенската епархия.

С молитва и преклонение отдавам почит към приснопаметния български патриарх Неофит, който благослови ръкоположението ми за епископ, и който чрез своите отечески съвети и наставления затвърди в мен смиреността, търпимостта и послушанието към св. Църква.

Бог да ги упокои в Царството Си!

Богомъдри Високопреосвещени Архипастири,

С умилено сърце и от цялата си душа още веднъж Ви благодаря, за топлите чувства, които ми засвидетелствахте, и Ви уверявам, че моята архипастирска дейност ще се ръководи и въодушевлява изключително от Божествените установления, по силата на които Църквата живее.

Господ да ми бъде свидетел, помощник и закрилник. Нека служението ми бъде „не за да угаждам на човеци, а на Бога, Който изпитва сърцата ни“ (1Сол.2:4). Амин.

26.05.2024_16:16 | Източник: Българска патриаршия 26.05.2024 14:04 |
Автор: Българска патриаршия

Св. Синод избра Знеполския епископ Арсений за нов Сливенски митрополит

Св. Синод избра Знеполския епископ Арсений за нов Сливенски митрополит

Снимка

 

След Светата литургия, в 4 Неделя след Пасха – на Разслабления. Св. ап. Карп. Св. мчк Георги Софийски, Най-нови – в Синодния параклис „Св. цар Борис-Михаил“ в София, се проведе каноничният избор за нов Сливенски митрополит.

Със 7 гласа „ЗА“ от общо 12 Св. Синод на БПЦ-БП избра за Сливенски митрополит Негово Преосвещенство Знеполския епископ Арсений.

Преосвещеният Знеполски епископ Арсений бе подкрепен с гласовете на митрополитите Великотърновски Григорий, Плевенски Игнатий, Пловдивски Николай, Западно- и Средноевропейски Антоний, Русенски Наум, Старозагорски Киприан и Доростолски Яков.

Негово Високопреосвещенство Врачанският митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод прогласи избирането на Знеполския епископ Арсений за нов член на Св. Синод в качеството му на Сливенски митрополит.

На 26 май 2024 г. в синодалния параклис „Св. княз Борис-Михаил“ в София Св. Синод на БПЦ-Българска Патриаршия в пълен състав проведе каноническия избор на нов Сливенски митрополит.

След обръщението си във връзка с избора митрополит Григорий откри гласуването, което се извърши от митрополитите в светия олтар, върху светия престол в синодния параклис. Митрополитите взимаха изборни бюлетини и празен плик, влизаха в олтара, целуваха светото Евангелие и светия кръст и върху олтарния престол вписваха своя избор.

След като всички синодални членове дадоха своя глас, при преброяването на 12-те подадени бюлетини митрополит Григорий огласи следния изборен резултат:

Общо подадени бюлетини – 12 присъстващи членове на Св. Синод.

Общо 7 гласа „ЗА“ това нов Сливенски митрополит да бъде Знеполският епископ Арсений.

Вторият кандидат за Сливенската митрополитска катедра Мелнишкият епископ Герасим получи 5 гласа, като за него гласуваха митрополитите Врачански Григорий, Ловчански Гавриил, Варненски и Великопреславски Йоан, Неврокопски Серафим, Видински Даниил.

На основание получения изборен резултат Врачанският митрополит Григорий, от името на Св. Синод, прогласи за канонично избран Сливенски митрополит Знеполски епископ Арсений и му пожела многоуспешно и богоугодно служение.

 

26.05.2024_16:10 | Източник: Българска патриаршия 26.05.2024 11:40 |
Автор: Българска патриаршия

 

Слово на Врачански митрополит Григорий Наместник-председател на Светия Синод към новоизбрания Сливенски митрополит Арсений

Слово на Врачански митрополит Григорий Наместник-председател на Светия Синод към новоизбрания Сливенски митрополит Арсений

Снимка

 

Христос воскресе!

Ваше Високопреосвещенство,

От днес – Четвърта нeделя след Пасха – по решение на Светия Синод на светата ни Православна Църква Вие встъпвате в служение като Митрополит на Сливенската епархия. Приемаме Ви сред нас братски и с радост, като от сърце Ви желаем дълги и благословени от Бога години на доброплоден труд в полза на светата ни Църква. Надяваме се и вярваме, че във Ваше лице Светият Синод получава още един всеотдаен съработник, решен и готов да даде всичко от себе си за доброто и благопреуспяването както на Сливенската епархия, така и на цялата ни света Православна църква.

На Сливенския митрополитски престол Вие наследявате упокоилия се в Господа в началото на настоящата година приснопаметен и непрежалим наш събрат – митрополит Йоаникий – един от най-ярките архиереи на Православната ни църква в ново и най-ново време. Това обстоятелство ще Ви задължава винаги, но винаги ще бъде и Ваше насърчение – да подражавате, според силите си, на Вашия достоен предшественик в управлението на поверената Ви епархия, да следвате оставения Ви от него пример и, с Божията помощ, да надграждате върху положената от него и всички Ваши предходници здрава основа.

Вашият избор не беше лесен и безпроблемен. Той беше съпътстван от напрежения от различен характер, от изкушения и бушуващи страсти, крайности и противоборства. Всичко това не можеше да не ни смущава, но, от друга страна, то беше и свидетелство, че Православната ни църква е жива, че освещеният клир и Божият народ в богохранимата и скъпа на сърцата ни Сливенска епархия не са безразлични към личността на онзи, който ще води всички по пътя на спасението. Пък и нали още апостолът казва, че „трябва да има помежду ви разногласие, за да изпъкнат достойните между вас“ (1 Кор. 11:19).

Надяваме се и разчитаме на Вас, че с много любов и търпение, с пастирска мъдрост и много разсъдливост ще успеете да върнете мира и благата воля в поверената Ви епархия, да потушите страстите и примирите противоречията, така щото всички заедно – кириарх, клир и Божи народ – да вървите заедно към „… единство на вярата и на познаването Сина Божий“, към „пълната възраст на Христовото съвършенство“ (Еф. 4:13).

Църквата е мистично Тяло Христово. В нея невидимо обитава Пресветият Божи Дух – Дух на премъдрост и „всяка истина“ (срв. Иоан 16:13). Църквата е спасителен кораб сред бурното житейско море, в който – във великата тайна на богочовечеството – постоянно се извършва спасението на човешкия род от греха, смъртта и тлението. Едно от условията за това е тази общност на спасението, която сме всички ние – Свещеноначалие, клир и народ – да пребъдваме в единство и единомислие, както и Сам Господ наш Иисус Христос моли Своя и наш Небесен Отец: „… да бъдат всички едно: както Ти, Отче, си в Мене, и Аз в Тебе, тъй и те да бъдат в Нас едно“ (Иоан 17:21).

Работете, Ваше Високопреосвещенство, върху постигането и съхраняването на това съвършено единство, и Всещедрият Бог ще Ви укрепва всячески във всички Ваши трудове. Основата и залогът за това съвършено единство в Църквата Христова е любовта – любовта, която Сам Бог пръв ни засвидетелства (срв. Иоан 3:16) и която Той иска да види въплътена и в нас: „По това ще познаят всички, че сте Мои ученици, ако любов имате помежду си“ (Иоан 13:35). Нека тази божествена и богоподражателна любов да бъде всякога между Вас и всички онези, които днес Бог Ви поверява, за да бъдете техен пастир – в подражание на Пастиреначалника Христа, Който е „добрият пастир“ и Който пръв „полага душата си за овците“ (Иоан 10:11).

Живеем в усилно и размирно време. Време на дълбоки разделения и непримирими противоречия. Време на тежки изпитания пред християнската и човешката съвест, когато човеците отново се питат „що е истина?“ (Иоан 18:38). Кризата на духовността, за която се говори отдавна, се задълбочава все повече. Все по-трудно става за човеците „да различават добро и зло“ (Евр. 5:14), да изпитват духовете – „дали са от Бога“ (1 Иоан. 4:1) – и да търсят и изпълняват съвършената и свята Божия воля.

Във времена като тези отговорността на светата Църква е още по-голяма, а мисията ѝ – още по-трудна. Това обаче не бива да ни отчайва, но тъкмо напротив: с още по-голямо усърдие и ревност, с Божията благодатна помощ и подкрепа ние трябва отново и отново да свидетелстваме за вечната Божия истина, да бъдем „солта на земята“ и „светлината на света“ (Мат. 5:13-14), като сигурни водачи по пътя към Царството на светлината, правдата и вечния живот, който живот Господ ни е дарувал „в изобилие“ (Иоан 10:10).

Използвайте, Ваше Високопреосвещенство, целия натрупан от Вас опит във Вашето досегашно служение на светата Църква Христова, заедно с придобитите от Вас монашески добродетели, вече като архипастир на богохранимата Сливенска епархия, така щото – по думите на Христа за жетваря – да получите и Вие Вашата награда и да съберете „плод за вечен живот, за да се радват заедно и сеячът и жетварят“ (Иоан 4:36).

Нека в предстоящото Ви митрополитско служение с Вас всякога да бъдат любовта и молитвите на повереното Ви паство и да бъдете „едно стадо и един Пастир“ (Иоан 10:16). Своята помощ и подкрепа днес Ви засвидетелстват и всички Ваши събратя, архиереите от Светия Синод на светата ни Църква, които Ви приветстват с „Добре дошли!“ и Ви желаят всяко добро от Господа.

По молитвите на Своята Пречиста Всесвета майка, на преп. Арсений Велики и всички Свои дивни угодници Всемилостивият и Всещедър Бог да Ви укрепва в предстоящото Ви служение за доброто и благопреуспяването на светата ни Църква и скъпото ни отечество!

Христос воскресе!

† ГРИГОРИЙ, Митрополит Врачански

Наместник-председател на Св. Синод

26.05.2024_16:04 | Източник: Българска патриаршия 26.05.2024 11:14 |
Автор: Българска патриаршия

Двери на 19 години

Двери на 19 години

Снимка

 

На 24 май 2005 г. официално беше поставено началото на интернет-портала Двери на Православието. Вече деветнадесет години сайтът работи, за да осведомява своите читатели и да представя неказионна гледна точка към случващото в църковната сфера у нас и по света.

През тези години Двери отстоява себе си като независим източник на новини и коментари, дава трибуна на гласове, които не се страхуват да кажат истината, които търсят Божията правда.

Изминалите години са период, в който израсна и се разви нашето църковно общество. На страниците на Двери бяха отразявани, анализирани и коментирани възникващите трудности, противоречия, противопоставяния и проблеми. Тези години бяха първите стъпки на нашата съвременна църковна журналистика, която въведе хората в света на диалогичността, на смелостта да се чуват и обсъждат различни мнения, да се търсят нови решения, да не се робува на клишетата и страховете.Тези деветнадесет години бяха трудни, защото бяха път към зрелостта не само на Двери, но и на църковното ни общество. Това, което предстои, няма да е по-лесно. Екипът ни обаче е наясно, че подобен църковен медиен проект отдавна няма задача само да информира. Той има и друга важна роля: да образова, да насочва своите читатели към Образа и примера на Този, на Когото следва да подражаваме.

Затова положихме началото на Двери тъкмо на 24 май – деня, когато прославяме силата на Словото да променя и обновява не само отделни човеци, а и цели народи, следвайки завета на Господ Иисус Христос: „Ето, всичко ново творя!“ (Откр. 21:5).


25.05.2024_00:11 | Източник: Двери на Православието 24.05.2024 |
Автор: Двери на Православието

 

Слово на Врачанския митрополит Григорий в Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Слово на Врачанския митрополит Григорий в Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Снимка

Като единонравни на апостолите и учители на славянските страни, богомъдри Кириле и Методие, молете Владиката на всичко да утвърди всички славянски народи в православието и единомислиeто, да умири света и да спаси нашите души!  (Тропар, гл. 4)

 

УВАЖАЕМИ Г-Н ПРЕЗИДЕНТ,

УВАВАЖЕМА Г-ЖО ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ,

УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ Г-Н КМЕТ,

ВАШЕ ВИСОКОПРЕОСВЕЩЕНСТВО, ВАШИ ПРЕОСВЕЩЕНСТВА,

УВАЖАЕМИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВНОСТ,

УВАЖАЕМИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА АКАДЕМИЧНАТА ОБЩНОСТ, УВАЖАЕМИ ПРЕПОДАВАТЕЛИ, КУЛТУРНИ ДЕЙЦИ,

СКЪПИ ДЕЦА, ОБИЧНИ В ГОСПОДА БРАТЯ И СЕСТРИ,

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

Празникът на нашата азбука и на израсналата благодарение на нея наша просвета, книжовност и култура е особено скъп за всяко българско сърце. Радостта ни в този светъл ден е израз на дълбоко вкоренения в народностния ни дух стремеж към просвещението и познанието, към високото и святото. Днешният празник ни сплотява и укрепва, прави ни по-уверени и силни, възкресява в съзнанието ни спомена за най-доброто, което сме дали на света през хилядолетната и превратна българска история.

Този празник е бил винаги скъп и за Православната ни църква. Макар и в най-ново време той да е отделèн от богослужебната прослава на равноапостолните братя Кирил и Методий, той обаче отново остава празник на Църквата, тъй като онова, което празнуваме днес, е родено, отгледано и утвърдено в нейните недра. Просвещението на нашия народ, неговото въздигане от мрака на езичеството към светлината на просветата, която светлина е Сам Христос Бог наш (срв. Иоан 1:4-9), е и остава дело на Църквата.

Църквата е не само духовна майка и кърмилница на православния български род, но също и негова просветителка, и тя остава такава и до днес, защото и днес тя продължава да учи своите верни на истините на вярата и на богопознанието, което е най-съвършеното познание и най-високата просвета. Защото всяко човешко знание е и остава несъвършено и безплодно, ако не се стреми и не води към съвършенството на богопознанието.

Водена от това разбиране и убеждение, светата ни Църква всякога се присъединява към всенародната радост на този светлопразничен ден и в гореща молитва към Всевишния Бог отново изпросва от Него великата Негова милост и щедрост към нашия народ, мирни и благодатни дни и години на съзидателен труд – за прослава на Неговото свето име и за утвърждаването ни в Неговата вечна истина.

В този ден мислите и молитвите ни са по-специално с всички неуморни дейци на попрището на образованието и науката, на книжовността и културата, които с апостолска ревност, отдаденост и себежертвеност, независимо от трудностите, съпътстващи тяхното служение, с чувство за отговорност продължават и днес равноапостолното дело на нашите първоучители – богомъдрите Константин-Кирил Философ и Методий Славянобългарски. Делото на просветата е свято и свещено. То е висока чест и привилегия, а неговите плодове са непреходно богатство за целия ни народ и залог за пребъдването му през вековете.

По молитвите на светите равноапостолни братя Кирил и Методий – всебългарски и всеславянски просветители – Човеколюбецът Бог да укрепва православния ни народ със Своята неоскъдяваща благодат и да бъде с нас във всяко наше добро начинание!

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

24.05.2024_23:49 | Източник: Българска патриаршия 24.05.2024 12:04 |
Автор: Българска патриаршия

 

Копието на чудотворната икона на Пресвета Богородица от Бачковския манастир ще дойде в Софийска епархия за благословение и поклонение /31.05-02.06’24/

Копието на чудотворната икона на Пресвета Богородица от Бачковския манастир ще дойде в Софийска епархия за благословение и поклонение /31.05-02.06’24/

Снимка

 

С благословението на Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод и Наместник на овдовелия Софийски епархийски престол, и по покана на църковното настоятелство при столичния храм „Възкресение Христово“, кв. Челопечене, р-н „Кремиковци“, се организира всенародно поклонение пред копието на чудотворната икона на Пресвета Богородица от Бачковския манастир, чийто оригинал се намира в св. обител.

Всенародното поклонение пред копието на чудотворната икона на Пресвета Богородица ще бъде тържествено отбелязано, със следната програма:

31 май 2024 г. (петък)
16:30 ч. – Посрещане на иконата в началото на кв. Челопечене; Литийно шествие до храма „Възкресение Христово“;
17:15 ч. – Празнична Вечерня. В края на вечернята ще бъде прочетена молитва за благоденствието на българския народ.
Храмът ще бъде отворен до 00:00 часа.

01 юни 2024 г. (събота)
09:00 ч. – Златоустова св. Литургия.
Храмът ще е бъде отворен от 07:00 до 22:00 часа.

02 юни 2024 г. (нeделя)
09:00 ч. – Златоустова св. Литургия.
Храмът ще е бъде отворен от 07:00 до 19:00 часа.

Поканват се всички вярващи да вземат молитвено участие в празничните богослужби.


23.05.2024_22:30 | Източник: Българска патриаршия 23.05.2024 18:46 |
Автор: Софийска митрополия

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2024 Г. НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ И МЕРОПРИЯТИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2024 Г. НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ И МЕРОПРИЯТИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)

Снимка

 

 

1 май /сряда/ – 09:00 ч. – Архиерейска Преждеосвещена света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

1 май – 18:00 ч. – Съборно отслужване на Маслосвет в столичния храм „Св. Неделя“;

2 май /четвъртък/ – 09:00 ч. – Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

2 май – 19:00 ч. – Последования на 12-те евангелия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

3 май /петък/ – 08:00 ч. – Царски часове, вечерня с изнасяне на светата Плащаница в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

3 май /петък/ – 19:00 ч. – Опело Христово в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

4 май /събота/ – 09:00 ч. – Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

4 май – 23:30 ч. – Архиерейска света Литургия за Възкресение Христово – Пасха в храм-паметник „Св. Александър Невски“, гр. София;

5 май /неделя/ – 11:00 ч. – Вечерня в 1-ви ден на Възкресение Христово – Пасха в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

6 май /понеделник/ – 10:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. вмчк Георги Победоносец“, гр. София, бул. „Св. Патриарх Евтимий“;

7 май /вторник/ – 10:00 ч. – Възкресение Христово – Пасха, Архиерейска света Литургия в храм „Св. апли Петър и Павел“, с. Белчин, Самоковска духовна околия;

8 май /сряда/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия с освещаване на Енорийски център в храм „Св. Йоан Богослов“, гр. София, кв. „Левски Г“;

9 май /четвъртък/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай“, гр. София, кв. „Връбница“;

10 май /петък/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия и молебен в ПКСХП „Св. Александър Невски“ по повод седемдесет и една години от възстановяването на Българската патриаршия;

16 май /четвъртък/ – 17:00 ч. – Архиерейска вечерня  с лития в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София;

17 май /петък/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София;

19 май /неделя/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в Буховския манастир „Св. Мария Магдалина“, гр. Бухово;

20 май /понеделник/ – 18:00 ч. – Архиерейска вечерня в храм „Св. Константин и Елена“, гр. София, ул. „Одрин“ № 91;

21 май /вторник/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. равноапостолни царе Константин и Елена“, с. Гара Елин Пелин;

26 май /неделя/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в столичния храм-ротонда „Св. вмчк Георги Победоносец“;

27 май /понеделник/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в старинен храм „Св. Петка“, гр. София;

29 май /сряда/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. пр. Йеремия“, гр. София.


03.05.2024_07:43 | Източник: Софийска митрополия 28.04.2024 |
Автор: Софийска митрополия

Неделно училище в нашия храм

Неделно училище в нашия храм

Храм „Св. Св. Кирил и Методий“ oтправя покана към всички желаещи да посещават неделното училище към енорийския център. То ще отвори врати отново от 1 октомври, 2023 г.

Заниманията с децата започват след Св. Литургия в 10:30 и са водени от Магдалена Павлова.
Заниманията за възрастни започват в 11:30 и са водени от проф. д-р Павел Павлов.

Обучението е без ограничение във възрастта и безплатно.

От църковното настоятелство

Новини

Православна България

ВЪЗВАНИЕ

ВЪЗВАНИЕ

  ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! Скъпи в Господа отци, братя и сестри, Предстоят ни съдбоносни избори за Патриарх на родната ни БПЦ, както и държавни избори. Обръщаме се към всички, които желаят молитвено да подкрепят нашата св. Църква и Родина. Нека всеки ден от днес до 30...

Архиерейска литургия в ротондата за празника на св. Георги Софийски Най-нови

Архиерейска литургия в ротондата за празника на св. Георги Софийски Най-нови

  На 26 май, тази година Четвърта Неделя след Пасха – на Разслабления, Българската православна църква чества паметта на един от многобройните родни светци от София, но единствен от канонизираните, който е роден и мъченически пострадал в днешната ни столица – св....

Честваме паметта на свещеномъченик Терапонт Сардийски и на свети Йоан Русин

Честваме паметта на свещеномъченик Терапонт Сардийски и на свети Йоан Русин

  Свети Терапонт живял през III век и бил епископ в град Сарди, област Лидия в Мала Азия. В средата на века положението в римската империя станало безнадеждно и християнското учение привличало много последователи. Но християните отхвърляли култа към императора и...

Слово-отговор на Сливенския митрополит Арсений

Слово-отговор на Сливенския митрополит Арсений

  Ваше Високопреосвещенство митрополит Григорий, наместник-председател на Св. Синод, Ваши Високопреосвещенства, На милостивия Господен благослов за отговорно призвание и на благосклонния вот за високо доверие, които днес получавам с избирането ми за Архипастир на...

Св. Синод избра Знеполския епископ Арсений за нов Сливенски митрополит

Св. Синод избра Знеполския епископ Арсений за нов Сливенски митрополит

  След Светата литургия, в 4 Неделя след Пасха – на Разслабления. Св. ап. Карп. Св. мчк Георги Софийски, Най-нови - в Синодния параклис "Св. цар Борис-Михаил" в София, се проведе каноничният избор за нов Сливенски митрополит. Със 7 гласа "ЗА" от общо 12 Св. Синод...

Православния Свят

Чествания за 24 май се проведоха в Рим

Чествания за 24 май се проведоха в Рим

  По установена вече традиция 24 май, Денят на св. братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим, където делото на славянските първоучители получава благословението на папа Адриан. Тази година се...

Българите в Милано отбелязаха празника Вход Господен в Йерусалим

Българите в Милано отбелязаха празника Вход Господен в Йерусалим

  Българската църковна община в Милано отбеляза празника Вход Господен в Йерусалим. Св. Литургия отслужи о. Васил Василев, а българите от Милано и околностите изпълниха храма, за да участват в богослужението. В своята проповед о. Васил припомни, че Христос е...

Архиерейско посещение в Париж

Архиерейско посещение в Париж

  С радост Българската православна църковна община в Париж посрещна, по вече установена традиция, Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, във връзка с празника Вход Господен в Йерусалим, свързан исторически с въвеждането  на общината ни в настоящия...

Архиерейско посещение в Коринтската митрополия

Архиерейско посещение в Коринтската митрополия

  В петък сутринта, на 26 април, ученици от „Музикалното училище на Коринт“, придружени от техните учители, посетиха Коринтската света митрополия, за да изпълнят химни от „Опело Христово“, както и да поздравят Коринтския митрополит Дионисий за настъпващия...

Великопостно оттегляне за молитва на клира на епархията ни зад океана

Великопостно оттегляне за молитва на клира на епархията ни зад океана

  Традиция вече стана ние, клириците на Българската източноправославна епархия в САЩ, Канада и Австралия, през петата седмица на Великия пост да напускаме домовете и енорийските си църкви и с благословението на епархийския архиерей за няколко дена да се оттегляме...

Anafora.bg